Strona główna > Stereo/Surround a Kino domowe > Podstawy kina domowego

Podstawy kina domowego

kino domoweKino domowe pojawiło się w Polsce stosunkowo niedawno. Jego najbardziej intensywny rozwój przypadł na początek XXI wieku. W początkowym okresie kino domowe nie ustrzegło się naprawdę poważnych błędów. Dzisiaj wydaje się jednak, że ten etap ma już za sobą. Każdy, kto zastanawia się nad zainstalowaniem kina domowego we własnym domu, powinien przemyśleć kilka naprawdę istotnych kwestii.

sala kinowa w domuRozpoczynamy od oszacowania rozmiarów, a także kształtu pomieszczenia, w którym zamierzamy nasze kino domowe urządzić. Posiadanie tych informacji pozwoli nam na idealny dobór sprzętu audiowizualnego. Istotne jest zamontowanie odpowiedniego miejsca, na którym umieścimy odbiornik TV bądź ekran, do którego niezbędny jest projektor.

W pierwszym wypadku należy ustalić jedynie miejsce centralne w pomieszczenia i wokół niego nadbudować resztę sprzęty. W przypadku ekranu i projektora sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i w związku z tym dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady specjalistów. Pomieszczenia, w których jest naprawdę jasno, wykluczają stosowanie monitorów LCD, które charakteryzują się wysokim kontrastem.

Na dobór projektora i ekranu wpływ na klasa samego projektora oraz charakteryzującego go parametry techniczne. Dobierając wielkość ekranu i odległość w jakiej ma znaleźć się od projektora, warto zachować ostrożność. Te dwa parametry pozostają ze sobą w bardzo ścisłym związku. Prawdziwe kino domowe ma nam zapewnić przede wszystkim perfekcyjny obraz, który będzie szedł w parze z idealnym dźwiękiem. Warto w związku z tym odpowiedzieć sobie na pytanie, czy system 7.1 jest nam naprawdę niezbędny. Tak naprawdę niewiele jest filmów, które mają aż tyle odrębnych kanałów. W związku z tym w większości wypadków w zupełności wystarczy nam jedynie pięć głośników oraz dołączonych do nich subwoofer. Jest to propozycja, która zadowoli większość miłośników kina.

Chcąc mieć kino domowe w swoim domu, planowanie należy rozpocząć od samych podstaw. W tym wypadku jest to odpowiednie okablowanie. System profesjonalny posiada wszystkie niezbędne do działania przewody, które najczęściej ukryte są w ścianie bądź suficie. Późniejsze etapy inwestycji nie wymagają stosowania dodatkowych połączeń. Z całą pewnością bardzo pomocni okażą się na tym etapie pracownicy profesjonalnych firm zajmujących się systemami audiowizualnymi. Kiedy część wizualna jest już domknięta, kable rozprowadzone, a ilość głośników ustalone, przychodzi pora na wybranie odpowiedniej elektroniki.

zestaw kina domowegoSercem kina domowego jest zawsze amplituner, dzięki któremu możliwe będzie stworzenie systemu multiroom. Teraz kolej na wybór głośników. Dla wielu osób jest to decyzja najtrudniejsza. Tu pojawia się pytanie, czy chcemy mieć głośniki ukryte w ścianach lub suficie, czy też klasyczne, umieszczone w obudowie. Pojawia się także opcja systemu designerskiego, który dopełni nowoczesnego wystroju wnętrza. Zanim podejmiemy decyzję, musimy się zastanowić, czy na pewno chcemy wydać niemałą przecież sumę pieniędzy a kino domowe, czy może jednak skusimy się na hi – fi.