Strona główna > Sprzęt Audio > Przegląd podróbek Sennheisera

Seria artykułów na temat podróbek słuchawek:

Informacje ogólne

W tym artykule przyjrzymy się przypadkom podróbek słuchawek firmy Sennheiser. Sennheiser ma największy udział w rynku, dobrą reputację, jakość i pożądane produkty, co sprawia, że opłaca się produkować podróbki ich modeli. O dziwo, podróbki można znaleźć nie tylko wśród słuchawek o standardowej konstrukcji z serii CX 300/400 czy IE4, ale także wśród topowych modeli o oryginalnej konstrukcji. Koszt słuchawek w tym przypadku nie różni się znacząco, a jedynym pytaniem dla kupującego jest, co z jakością w końcu?

Przede wszystkim warto dowiedzieć się, co wpływa na koszt słuchawek w ogóle i gdzie można zaoszczędzić. I oszczędzanie na jakości materiałów, jak również na tym, co jest ukryte wizualnie. Powoduje to, że przewody szybko się strzępią lub łatwo rozrywają. Kapsuły głośnikowe są stosowane tylko w najtańszych słuchawkach.

W dzisiejszej erze cyfrowej rośnie przekonanie, że kopia nie różni się od oryginału i że "wszystko w Chinach jest robione tak samo", ale firmy współpracujące z Chinami zwracają uwagę, że chińska jakość jest różna i w dużym stopniu zależy od kosztów. Jeśli nie przeprowadzisz ścisłej kontroli (a ścisła kontrola podnosi koszty), skończysz z wysokim poziomem odrzutów. Oczywiście dla tych, którzy robią podróbki nie jest to krytyczne, ponieważ nie ma potrzeby korzystania z serwisu gwarancyjnego. Sennheiser udziela 2-letniej gwarancji na swoje produkty, co wskazuje na niski wskaźnik wadliwości (w przeciwnym razie udzielanie takiej gwarancji byłoby ekonomicznie nieuzasadnione).

Oczywiście Sennheiser walczy z podróbkami poprzez regularne uaktualnianie swoich linii i stosowanie nowych wzorów, ale jest to tylko półśrodek, ponieważ rynek jest wypełniony "starymi" modelami, jak również "nowymi", w oczekiwaniu, że klienci nie mogą wyraźnie odróżnić podróbki od oryginału.

Podróbki i oryginalne modele Sennheiser IE 8

Sennheiser IE 8 jest flagowym modelem tego typu, a więc należy do drogich słuchawek. Posiadają one regulację poziomu basów, odłączany kabel i doskonałą izolację akustyczną.

Sennheiser ie8 - oryginał po lewej

Wizualnie słuchawki są bardzo podobne, z nieco innym odcieniem kolorystycznym. W tym samym czasie różnica jest bardzo mała, jeśli nie masz oryginału, to jest prawie niemożliwe, aby zrozumieć, że jest to podróbka. Kabel w podróbkach jest sztywniejszy, ale nie należy na tym polegać jako na zauważalnej różnicy.

Wyraźniejszą różnicę widać wewnątrz, inne są kapsuły głośnikowe. Zewnętrznie jest to zauważalne przez różną średnicę cewki, oryginalne mają większą średnicę, oryginalna membrana jest wykonana z bardziej elastycznych materiałów (co zapewnia bardziej miękki komfortowy dźwięk). Pomimo tego, że IE 8 są składane, radzimy nie rozbierać tych słuchawek na części, gdyż łatwo je połamać, jeśli nie zna się prawidłowej techniki ich demontażu (jeśli uważamy, że słuchawki wymagają naprawy, lepiej oddać je do serwisu). Poniżej przedstawiono porównanie jakości dźwięku.

Sennheiser ie8 - oryginał na górze

Kolejną różnicą jest przewód. Widać różną jakość nici, które zapobiegają łamaniu się drutu. Oryginalne wykorzystują nici kevlarowe, podczas gdy podróbki są syntetyczne. Taki drut łatwiej się rozrywa i jest bardziej podatny na odkształcenia w niskich temperaturach. Sznury syntetyczne łatwo topią się w temperaturze 250-350 stopni (temperatura lutownicy), podczas gdy sznury kevlarowe ulegają jedynie niewielkim odkształceniom w temperaturze do 500 stopni (w wyższych temperaturach sznury kevlarowe muszą zacząć pękać). Różnice są też na pudełku, nadruk na podróbce jest nieco gorszy, ale tak jak w przypadku słuchawek - bez posiadania oryginału ciężko odróżnić podróbkę.

Na wykresie różnica wynika z nieco niższej czułości i innego balansu tonalnego. Podróbka IE 8 ma nieco niższe częstotliwości basu. W subiektywnym porównaniu chcemy zwrócić uwagę na różnicę nie tyle w równowadze tonalnej, co w szczegółowości dźwięku, ustawieniu instrumentów na scenie i ogólnej panoramie. Jeśli dźwięk oryginalnego IE 8 jest czysty i zrozumiały, to podróbki brzmią jak modele budżetowe, w których lokalizacja instrumentów jest zamulona. Ogony pogłosu, wyraźna separacja instrumentów w przestrzeni, ciche drobne detale słychać tylko w oryginalnym IE 8.

Sennheiser IE 6

Sennheiser ie6 - oryginał lewy

Słuchawki IE 6 nie dają się tak łatwo rozłożyć, więc porównanie ogranicza się do obiektywnych pomiarów i subiektywnych odsłuchów. Zewnętrznie słuchawki są bardzo podobne, nie ma zbyt widocznych różnic.

Sennheiser ie6 - oryginał na górze

W przewodzie, różnica jest podobna do modelu IE 8, Kevlar versus plastik, odpowiednio, wytrzymałość drutu jest niższa w podróbce.

Dźwięk jest zasadniczo podobny, z nieco niższą odpowiedzią w zakresie średnicy i niższej góry, co wyraźnie widać na wykresie AFC. Główną wadą jest niski poziom szczegółowości i zwiększone zniekształcenia w wysokich częstotliwościach. Ogólnie rzecz biorąc, dźwięk fałszywego modelu nie różni się zasadniczo od fałszywych ie 8 i niskobudżetowych słuchawek.

Sennheiser IE 4

Sennheiser ie4 - oryginał lewy

Różnica między oryginałem a podróbką jest wizualnie widoczna w stopniu zmatowienia słuchawek. Podróbki są bardziej błyszczące, ale trudno będzie znaleźć różnice bez oryginałów.

Podróbki słuchawek mają ogólnie podobny balans tonalny, ale to wszystko jest przeważone przez niezrozumiałość dźwięku. Trudno jest określić nie tylko lokalizację instrumentów, ale także ich ogólną liczbę.

Sennheiser CX 300 II

Sennheiser CX 300 - oryginał od góry

Na pozór nie ma wielkiej różnicy, można pochwalić Chińczyków za ich wysiłki. Pozostaje tylko pytanie o końcową jakość dźwięku i niezawodność.

Sennheiser CX 300 - oryginał na wierzchu

Niestety nie mogę pochwalić jakości drutu. Zamiast Kevlaru widać biały plastik. Biorąc pod uwagę, że przewód jest dość cienki, ryzyko złamania w podróbce CX 300-II jest szczególnie wysokie.

Brzmienie słuchawek znacznie się różni, dźwięk oryginalnych jest komfortowy i czysty, podróbki mają znacznie niższy próg niezniekształconej mocy i znacznie mniejszą szczegółowość dźwięku. Dźwięk z podróbek ma gorszą panoramę, słabą zrozumiałość miękkich dźwięków na tle głośnych.

Podsumowanie i zalecenia

W sumie, po zapoznaniu się z nimi, odnosi się wrażenie, że wszystkie podróbki pod względem jakości dźwięku stanowią bezpośrednią konkurencję dla słuchawek z przedziału cenowego 500 rubli. Jest wiele do przemyślenia. Jeśli fałszywe słuchawki IE 8 byłyby sprzedawane za 500 rubli, to być może ich zakup byłby uzasadniony jako "złoty rollex" za tę samą cenę, dla dobra obtarcia palców u nóg przed znajomymi. Najważniejsze, żeby nie dawać takich słuchawek tym, którzy umieją odróżnić normalne słuchawki od podobnych niskobudżetowych:)

Ponieważ podróbka jest zaangażowany nie jeden lub dwa podziemne firmy, powyższe przykłady są tylko wersje, które wpadły w nasze ręce, ale według informacji z autoryzowanego serwisu Sennheiser, modyfikacje tego samego modelu mogą być różne. Głównym celem tego porównania jest sprawdzenie, czy jakość dźwięku i wykonania podróbki jest porównywalna z oryginałem. Niestety, jak się okazało, producenci podróbek nie dbali o jakość dźwięku, skupiając się jedynie na zewnętrznym podobieństwie.

Jak uchronić się przed podróbkami? Pełny opis pudełek i drobnych różnic nie wydaje się dobrą opcją, ponieważ można znaleźć kilka różnych podróbek dla jednego modelu, poza tym skład podróbek stale się powiększa, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy autoryzowany serwis Sennheiser wykrył ekspansję podróbek kilkukrotnie, w tym samym okresie czasu znacznie poprawił jakość druku na opakowaniach, tak że nie wykluczam możliwości, że w niedalekiej przyszłości jakość druku na podróbkach będzie równie bliska oryginałom.

Oficjalna strona Sennheisera zawiera listę firm i sieci sklepów, które oficjalnie reprezentują produkty Sennheisera. Jesteś bardziej chroniony przed zakupem podrobionych produktów z tych sklepów.

Jeśli jakiś sklep lub sieć sklepów sprzedaje słuchawki popularnych marek po znacznie obniżonych cenach, nie należy kupować produktów takich firm, choć z drugiej strony zdarzały się podróbki sprzedawane po niemalże sugerowanych cenach detalicznych. Sennheiser ceni swoją reputację jako wiodącej marki na świecie i stara się monitorować i utrzymywać stabilną politykę cenową, wszystkie słuchawki mają jasną cenę dla sklepów. Jeśli sklep udziela znacznych rabatów bez wyraźnego powodu, to jest to albo podróbka (towar podrobiony przez urząd celny) albo fałszerstwo.

Sennheiser stale aktualizuje swoją ofertę, więc lepiej wybrać nowe modele niż stare. A modele, które są w produkcji od kilku lat bez zmian, należy kupować tylko w zaufanych/sprawdzonych miejscach.

Materiał został przygotowany przy wsparciu autoryzowanego centrum serwisowego Sennheiser w Rosji. Wyrażam wdzięczność za dostarczone próbki podróbek oraz aktualne informacje na temat cech oryginalnego i podrobionego asortymentu słuchawek.