Strona główna > Jak ustawić kolumny - poradnik > Ustawienie kolumn – najważniejsze zasady. Część II

prawidłowe ustawienie kolumnPoradnika CD

zestaw kolumn5. Trzeba zachować minimalną odległość od ścian. Niektóre modele kolumn możemy ustawić bezpośrednio przy ścianie lub wstawić je w zabudowę. Jednak informacja, czy można kolumny ustawić właśnie w taki sposób, powinna znaleźć się w dołączonej do nich instrukcji. Głośniki ustawiamy w taki sposób, aby znajdowały się one w odległości od 50 do 60 cm od ściany lub innych, dużych gabarytowo, sprzętów. Optymalne jest zachowanie takiej samej odległości kolumn od głowy słuchającego.

6. Ważna jest także wysokość, na jakiej ustawimy kolumny. Oczywiste jest, że obie kolumny ustawiamy na tej samej wysokości. Duże, podłogowe kolumny ustawiamy na podłodze, mając przy tym nadzieję, że zestaw ustawianych na podłodze kolumn został właściwie zaprojektowany. Jeżeli w dołączonej do kolumn instrukcji nie zostały zawarte odrębne zalecenia dotyczące wysokości, na jakiej należy je ustawić, to kolumny ustawiamy tak, aby głośnik wysokich tonów znajdował się na wysokości naszych uszu. Od tej reguły można minimalnie odstąpić, ale nie należy głośnika wysokich tonów umieszczać wyżej lub niżej więcej niż kilka, kilkanaście centymetrów. Zmiana pozycji z siedzącej na stojącą lub lekki skłon ciała powinien nam uświadomić, jak ważne jest ustawienie kolumn na prawidłowej wysokości. Może się okazać, że przy zmianie pozycji ciała jakość dźwięku pozostaje bez zmian. Jest to znak, że nasze kolumny charakteryzuje równomierna charakterystyka kierunkowa. W przypadku większości kolumn nieznaczna zmiana pozycji ciała sprawia, że zmienia się jakość dźwięku dobiegającego z głośnika wysokich tonów. Zmiany te są symetryczne, nie ma znaczenia, czy zmieniamy pozycję z siedzącej na stojącą, czy też pochylamy się w prawą bądź lewą stronę.

7. Kolumny oraz miejsce, z którego będziemy słuchać muzyki powinno przyjąć kształt trójkąta równobocznego. Pomiędzy centrami głośników powinna powstać odległość 1,8-2,5 m. W mniejszej odległości możemy ustawić małe kolumny w pomieszczeniach o małym metrażu. Prawidłowo ustawione kolumny powinny być oddalone przynajmniej o 1,5 m, w bardzo dużych pomieszczeniach odległość ta może wynieść maksymalnie 3 m. Miejsce do odsłuchu powinno mieścić się w przedziale od 120 do 150 %. Nie trzeba chyba dodawać, że odległość obu kolumn od osoby słuchającej musi być jednakowa.

kolumny8. Kierujemy kolumny na miejsce, w którym będziemy słuchać muzyki. Można wypróbować ustawienie kolumn na wprost osoby słuchającej. Jednak lepiej sprawdza się ustawienie kolumn tak, aby osie były skierowane na osobę słuchającą. Kierunek osi ustawiamy metodą prób i błędów. Osiągnięcie optymalnego efektu stereo zależy i od pomieszczenia, i od kolumn. Osie skierowane na wprost słuchacza sprawdzają się niemal idealnie, a przynajmniej poprawnie.

9. Pomiędzy miejscem odsłuchu a kolumnami zachowujemy pustą przestrzeń. Nie zapełniamy jej meblami lub kwiatami doniczkowymi.