Strona główna > Stereo/Surround a Kino domowe > Idealny system dla osób początkujących, czyli dwukanałowe stereo czy też wielokanałowe kino domowe

dwukanałowe stereoUżytkownicy sprzętu audio, który uważają siebie za zaawansowanych, na ogół doskonale potrafią określić swoje oczekiwania. Tym, co ich martwi, to natomiast zdobycie środków finansowych na realizacje tych oczekiwań. Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem tego rodzaju, pytają na ogół o optymalny wybór sprzętu. Zastanawiają się, czy lepszym rozwiązaniem będzie dwukanałowe stereo czy też wielokanałowe kino domowe.

dżwięk najwyższej jakościObserwacje rynku pozwalają skłaniać się ku temu drugiemu rozwiązaniu, które jawi się jako sprzęt najbardziej uniwersalny. Kiedy jednak przeprowadzimy dokładniejszą analizę dojdziemy do wniosku, że popularność kina domowego to często po prostu efekt mody. Przejdźmy po kolei przez argumenty za i przeciw.

Zaczynamy od kwestii odtwarzania muzyki. Rynek muzyczny to nagrania dwukanałowe. Z pewnością jeszcze przez przynajmniej kilka lat nic w tej kwestii się nie zmieni. W związku z tym argument, że wielokanałowe systemy kina domowego będą nam niezbędne do tego, aby odtwarzać wielokanałowe nagrania muzyczny jest niezgodny ze stanem faktycznym. Można spodziewać się, że z czasem nagrania wielokanałowe zaczną zdobywać rynek muzyczny, ale trudno powiedzieć, kiedy będzie miało to miejsce. Na pewno nie w najbliższej przyszłości. Chcąc odtworzyć nagrania dwukanałowe w zupełności wystarczy nam więc dwukanałowy sprzęt. Trafić można wprawdzie na sprzęt, który na podstawie dwukanałowego zapisu stworzy dźwięk o większej ilości kanałów. Eksperci twierdzą nawet, że pozwoli to uzyskać lepszą jakość dźwięku. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że póki co są to tylko rozważania teoretyczne.

Systemy wielokanałowe wykorzystywane do odtwarzania muzyki to tylko niepotrzebny wydatek pieniędzy i marnotrawstwo urządzenia. Zamiast stawiać na drogi wielokanałowy system kolumn i taki sam wzmacniacz, lepiej zakupić system dwukanałowy, który jest rozwiązaniem dużo tańszym, a zapewni nam wcale nie gorszą jakość dźwięku słuchanej muzyki. Zwiększenie ilości kanałów to natomiast korzyści w czasie oglądania filmów. Ścieżki filmowe charakteryzuje zapis wielokanałowy. W związku z tym wymagają one także wielokanałowego sprzętu, który umożliwi im całościowy odbiór.

kino domoweTrzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, nie oznacza to, że dwukanałowe odtwarzanie filmów pozbawione jest sensu. Nie wiąże się to także z automatycznie niską jakością. Ścieżka dwukanałowa w przypadku filmu nadal może gwarantować nam wysoką jakość w aspekcie nie tylko efektów przestrzennych, ale również barwy oraz dynamiki. Powyższe rozważania pokazują, że kino domowe to rozwiązanie idealne dla wszystkich prawdziwych kinomanów, dla których wysoka jakość dźwięku i obrazu znajduje się na pierwszym miejscu.