Strona główna > Stereo/Surround a Kino domowe > Najlepszy sprzęt dla początkujących - stereo, czy może jednak wielokanałowe kino domowe?

kino domoweZaawansowani i posiadający dużą wiedzę użytkownicy sprzętu audio nie mają trudu z określeniem swoich oczekiwań i preferencji. Sen z powiek spędza im coś całkiem innego – środki finansowe na realizację swoich oczekiwać. Natomiast ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem audio często zadają pytania, które dotyczą wyboru samego sprzętu. Najczęściej oscylują one wokół wyboru między dwoma dostępnymi opcjami: dwukanałowym stereo oraz wielokanałowym kinem domowym.

zestaw kolumnKiedy przyjrzymy się rynkowi urządzeń tego rodzaju, dojdziemy do wniosku, że to kino domowe jest najlepszym i najbardziej uniwersalnym wyborem. Kiedy jednak całej sprawie przyjrzymy się jeszcze dokładniej, okaże się, że popularność tego rozwiązania to po prostu efekt mody. Poznajmy jednak za i przeciw. Zaczynamy od odtwarzania muzyki. Na rynku muzycznym główną rolę nadal odgrywają rozwiązania dwukanałowe. Nie należy spodziewać się, że w tej kwestii szybko coś się zmieni. Wielokanałowe systemy kina domowego nie zostaną więc wykorzystane do odtwarzania wielokanałowych nagrań muzycznych.

W przyszłości z pewnością będzie inaczej, ale jest to przyszłość bardzo odległa. Jeżeli odtworzyć chcemy nagrania dwukanałowe, powinniśmy postawić więc na taki sam sprzęt. Jednocześnie trzeba podkreślić, że wielokanałowe efekty specjalne często charakteryzują się naprawdę niską jakością. Zastosowanie systemów wielokanałowych do odtwarzania muzyki wydaje się być więc lekką przesadą. Nie pozwala to na wykorzystanie możliwości sprzętu, a jednocześnie jest po prostu marnotrawstwem pieniędzy.

system kolumnZamiast więc tracić niemałą gotówkę na rozbudowany wielokanałowy system kolumn i wzmacniacz, lepiej postawić na system dwukanałowy, który będzie nas kosztował mniej, a jednocześnie zapewni wcale nie gorszą jakość muzyki. Większa ilość kanałów jest natomiast przydatna wtedy, kiedy odtwarzamy film. Ścieżki filmowe zazwyczaj wykorzystują zapis wielokanałowy. W związku z tym w tym wypadku kupno sprzętu wielokanałowego ma naprawdę sens. Nie trzeba jednak podchodzić do tego tak, że dwukanałowy odbiór filmów nie ma już racji bytu. Dwukanałowa ścieżka filmowa nadal może dostarczyć nam doskonałej jakości doznań, jeśli chodzi o dynamikę, barwę oraz efekty przestrzenne. Dwukanałowe systemy dźwiękowe to w pierwszej kolejności utrata efektów w warstwie tył – przód. Może pojawić się również odczucie braku głośnika centralnego.

Jakie wnioski płyną z powyższych rozważać? Kino domowe to zakup, który warto polecić miłośnikom kina, dla których jakość ma naprawdę ogromne znaczenie. Tylko kino domowe będzie bowiem w stanie sprostać oczekiwaniom takich osób.