Mówiąc o ustawieniu kolumn, mamy do wyboru dwie płaszczyzny. Jedna z nich uwzględnia rodzaj konfiguracji, druga natomiast optymalizację położenia ramach koncepcji, która została wybrana. My skoncentrujemy się na tym drugim rozwiązaniu. Oba zagadnienia ściśle się ze sobą łączą. W związku z tym niepowodzenie w ramach optymalizacji może sprawić, że niezbędna będzie zmiana ustawienia.
Co ambitniejsze porady, które dotyczą optymalizacji ustawienia kolumn oraz miejsca przeznaczonego dla słuchacza, wymagają na ogół trudnych i zawiłych procedur, licznych eksperymentów oraz pomiarów: nie tylko geometrycznych, ale również akustycznych. Zdecydowana większość osób, które korzystają ze sprzętu audio, to jednak nie audiofilie, którzy gotowi byliby do prowadzenia precyzyjnych pomiarów mających na celu optymalizację ustawienia.
Prezentujemy więc kilka prostych rad, które pomogą wybrać odpowiednie miejsce dla samych kolumn oraz słuchacza. Ich przestrzeganie uchroni przed największymi błędami, które ostatecznie mogą doprowadzić do niewykorzystania potencjału, jaki daje nam dany sprzęt muzyczny. Czytelnicy bardziej wymagający powinni jednak sięgnąć po nieco inne publikacje, które poruszony temat traktują bardziej szczegółowo.
1. Symetria pracy kolumn. Nie chodzi tu o symetryczne ustawienie systemu audio i wszystkich sprzętów znajdujących się w pokoju. Trzeba natomiast sprawić, że obie kolumny działają w maksymalnie zbliżonych do siebie warunkach akustycznych. Nie ma to tak dużego znaczenia wtedy, kiedy odległość kolumn od ścian jest duża. Kiedy jednak odległości te są małe, nabierają one ogromne znaczenia. Wtedy powinniśmy zrobić wszystko, aby były maksymalnie do siebie podobne. Liczy się także to, aby same ściany były do siebie podobne. Symetria może zostać zaburzona przez roślinę czy mebel dużych rozmiarów. Kiedy nie będzie przestrzegać zasady symetrii, stereofonia może znacznie się pogorszyć.
2. Symetria otoczenia miejsca. Miejsce odsłuchu również powinno mieć zapewnioną symetrię. Chodzi o to, aby urządzić pokój tak, aby jego wyposażenie nie wpływało na znaczne zróżnicowanie dźwięków, które docierają do naszych uszu.
3. Unikanie złego położenia kolumn i słuchacza. W każdym typowym pomieszczeniu wskazać można miejsca, które są najbardziej niekorzystne, jeśli chodzi o względu akustyczne. Trudno je wskazać w pokojach, które mają nieregularny kształt. W przypadku pokoi prostopadłościennych będą to ustawienia w połowie oraz ¼ wymiaru pokoju. Trzeba pamiętać, że tyczy się to nie tylko długości i szerokości pomieszczenia, ale także jego wysokości. Aby znaleźć złe miejsce dla kolumn i słuchacza, wystarczy posłużyć się prostą miarką., którą większość z nas ma w domu.
4. Unikanie narożników. Trzeba pamiętać o tym, aby zwykłych kolumn nie ustawiać w narożnikach. Reguła ta nie dotyczy jedynie subwooferów oraz kolumn, które zostały zaprojektowane właśnie z myślą o pracy w narożnikach. Jest ich jednak naprawdę niewiele. Zwykłe, tradycyjne kolumny ustawione w narożniku nie zapewnią nam dobrej jakości dźwięku.