Strona główna > Sprzęt Audio > Jak wybrać słuchawki do pracy?

Przez pracę rozumiemy dwie różne sytuacje: kiedy Twoja praca jest zawodowo związana z dźwiękiem, oraz kiedy po prostu słuchasz muzyki w pracy, ale sama praca nie jest związana z muzyką.

W tym ostatnim przypadku najlepszym sposobem na słuchanie muzyki w pracy są zamknięte słuchawki z dobrą izolacją akustyczną. Dzięki takim słuchawkom nikt nie będzie przeszkadzał Ci w słuchaniu muzyki, nie będą Ci przeszkadzać rozmowy współpracowników ani hałas w pracy. Opcją mogą być również słuchawki z systemem aktywnej redukcji szumów. Wśród nich można dziś znaleźć modele, które tłumią hałas otoczenia, ale przepuszczają ludzką mowę. Jest to przydatne, jeśli musisz pozostać w kontakcie z kolegami, ale nadal chcesz słuchać muzyki.

Słuchawki do profesjonalnej pracy z dźwiękiem dzielą się na trzy kategorie - monitorowanie sceny, monitorowanie studia i praca DJ.

Studyjne słuchawki monitorowe mogą być zamknięte lub otwarte, w zależności od przeznaczenia. W zastosowaniach do nagrywania/prób stosuje się słuchawki monitorowe typu zamkniętego. W tym przypadku od słuchawek wymagana jest wysoka wytrzymałość i doskonała izolacja akustyczna, tak aby muzyka ze słuchawek nie przedostawała się do mikrofonu podczas nagrywania. Druga odmiana słuchawek monitorowych odnosi się do słuchawek dousznych dla muzyków występujących na scenie, gdzie wymagana jest duża głośność i doskonała izolacja od hałasu.

Otwarte słuchawki studyjne/monitorowe są używane do miksowania i masteringu, kiedy nie ma niebezpieczeństwa, że dźwięk ze słuchawek przedostanie się do mikrofonów. Są to przede wszystkim trwałe słuchawki o wysokiej jakości neutralnym i niepodkolorowanym dźwięku, z niskimi zniekształceniami, pozwalające usłyszeć najdrobniejsze niuanse w przetwarzaniu dźwięku.

Słuchawki do monitorowania sceny - są to zazwyczaj modele wewnątrzkanałowe, które podłącza się do systemu radiowego i wyprowadza osobisty miks dla muzyka. Słuchawki DJ to zamknięte słuchawki nauszne do zestawów DJ, główne wymagania stawiane takim słuchawkom to: niezawodna konstrukcja, duża głośność dźwięku ze standardowego sprzętu oraz dobra izolacja hałasu. Dodatkowo słuchawki muszą być wygodnie dopasowane do głowy i muszą umożliwiać monitorowanie jednym uchem (z obrotowymi nausznikami), podczas gdy DJ drugim uchem słucha dźwięku na sali.