Strona główna > Sprzęt Audio > Recenzja bezprzewodowych słuchawek Beyerdynamic Blue Byrd

Beyerdynamic Blue Byrd to wersja Bluetooth przewodowych słuchawek Soul Byrd, znakomitej pary kompaktowych i wygodnych słuchawek o doskonałym dźwięku w tym przedziale cenowym. Rezygnując z przewodu (nie całkowicie), słuchawki są o około jedną trzecią droższe, ale co z dźwiękiem? Co jeszcze się zmieniło i w jakim kierunku? Za chwilę o tym opowiemy.

Projektowanie/budowa

Słuchawki Blue Byrd są wyposażone w wymienne silikonowe wkładki douszne w 5 rozmiarach (XS, S, M, L, XL), kabel USB-C do ładowania oraz etui zapinane na zamek.

W modelu tym zastosowano słuchawki wewnątrzkanałowe połączone smyczą na szyję. Taka konstrukcja jest lżejsza i bardziej kompaktowa niż słuchawki bezprzewodowe z pałąkiem na szyję (kołnierzem) - niezależnie od tego, z czego jest wykonany (plastik/metal/guma). Bateria jest jednak również mniejsza niż w przypadku słuchawek z pałąkiem. W omawianym modelu czas pracy na baterii wynosi około 6 godzin - jak dotąd nie jest to najlepszy wynik. Z drugiej strony, jest on na równi z innymi markami z tej samej półki, na przykład Sennheiser HD 1 Free i Sennheiser Momentum Free M2 mają te same 6 godzin.

Konstrukcja samych słuchawek jest identyczna jak w przypadku modelu Soul Byrd, przewodowego krewniaka modelu Blue Byrd firmy Beyerdynamic. Dynamiczne przetworniki są zamknięte w nierezonansowych obudowach z płaskimi panelami zewnętrznymi z anodyzowanego aluminium, ozdobionych srebrnym wykończeniem i nowym logo beyerdynamic - stylizowaną literą "U".

Siedzenia

Zatyczka Blue Byrd jest taka sama jak Soul Byrd, czyli jedna z najbardziej kompaktowych i wygodnych zatyczek dostępnych na rynku. Jeśli głęboko dopasowane słuchawki wewnątrzkanałowe sprawiają Ci dyskomfort / męczą Twoje uszy - powinieneś wypróbować rodzinę słuchawek Beyerdynamic Byrd. Ptaki te bardzo łatwo dopasowują się do ucha i mają niewielką głębokość, a mimo to dobrze w nim pozostają i dość dobrze izolują dźwięk. Jeśli nie lubisz dużych słuchawek, które wystają z uszu (takich jak Bose SoundSport Free), słuchawki Blue Byrd o płaskim, wgłębionym profilu są dla Ciebie stworzone. Zaleta jest nie tylko estetyczna - dzięki tej konstrukcji można nosić dowolne nakrycie głowy lub leżeć na boku - Blue Byrds w ogóle nie przeszkadzają.

Do treningu lepiej wybrać coś innego. Pasek na szyję nie ma możliwości regulacji długości i nie jest niezbędny w życiu codziennym, ale podczas biegania lub innej aktywności fizycznej może się poluzować lub odpaść. Słuchawki nie mają też klasy IPXX chroniącej przed wilgocią.

Technologia

Bluebird wykorzystuje BlueTooth w wersji 4.2, słuchawki obsługują jednoczesne połączenie z dwoma urządzeniami oraz szereg kodeków: AAC dla gadżetów firmy Apple i aptX dla użytkowników systemu Android. Ponadto obsługiwany jest także rzadszy kodek aptX LL, czyli wersja o niskim opóźnieniu, co jest szczególnie istotne w przypadku synchronizacji dźwięku i obrazu podczas odtwarzania wideo lub w grach wideo.

MIY

Jedna z ciekawych funkcji wszystkich najnowszych modeli bezprzewodowych Beyerdynamic kryje się w aplikacji MIY dla iOS/Android. Wewnątrz zostaniesz poproszony o utworzenie osobistego profilu słuchacza MOSAYC przy użyciu technologii Mimi Defined. W tym celu należy podać swój wiek i wykonać 6-minutowe badanie słuchu - po trzy minuty na każde ucho. W rezultacie oprogramowanie tworzy profil, który uwzględnia charakterystykę słuchu użytkownika. Aplikacja umożliwia regulację siły efektu/ personalizacji w zakresie od całkowitego wyłączenia do 100% (ustawienie domyślne to 50%). Rezultaty personalizacji omówimy później w części poświęconej dźwiękowi.

Elementy sterujące/zestaw słuchawkowy

Po prawej stronie, w niewielkiej odległości od słuchawki, znajduje się uniwersalny 3-przyciskowy pilot z wbudowanym mikrofonem (obsługuje systemy Android i iOS). Konstrukcja nie jest tak doskonała jak dopasowanie. Wszystkie przyciski leżą na tej samej płaszczyźnie (nie są od siebie oddzielone), wytłoczone znaki nie są wystarczająco wytłoczone, przy pierwszym dotknięciu nie jest łatwo rozróżnić przyciski, trzeba się trochę przyzwyczaić do sterowania na ślepo, ale potem można zrobić z pilotem prawie wszystko. Przyciski ± służą do regulacji głośności i przewijania. Centralny przycisk wielofunkcyjny służy do włączania/wyłączania, odtwarzania/pauzy, parowania, odbierania połączeń i uzyskiwania dostępu do asystenta głosowego. Mikrofon znajduje się na tym samym poziomie co koledzy z klasy - transmisja głosu jest w porządku, ale wychwytywane są również odgłosy otoczenia.

Jakość dźwięku

Słuchawki zachowały charakterystykę częstotliwościową swojego przewodowego poprzednika - Soul Byrd - słuchacze mają do czynienia ze zrównoważonym, lekko U-kształtnym pismem z zaakcentowanymi tonami niskimi i wysokimi. Akcenty są jednak na tyle gładkie, że dźwięk jest bardziej "żywy", ale bez utraty przejrzystości i szczegółowości. Złożone, wielowarstwowe aranżacje brzmią wystarczająco wyraziście, bas nie przesłania średnicy, a talerze perkusji nie przysłaniają głosu ani go nie rozjaśniają.

Jak na swoją klasę i cenę słuchawki Beyerdynamic Blue Byrd brzmią spektakularnie i wciągająco, radząc sobie z muzyką wszystkich gatunków. Znacznie żywsze niż bardziej przystępni cenowo krewni Beyerdynamic Byron BTA i - na gust autora - bardziej dynamiczne i interesujące niż koledzy z klasy Sennheiser Momentum Free czy Klipsch T5 Sport.

Wszystko to dotyczy "dźwięku po wyjęciu z pudełka". Jaki wpływ ma na to Profil Osobisty MOSAYC? Oczywiście wyniki - jak również słuch - mogą się różnić, ale mnie osobiście profil Beyerdynamica przypadł do gustu, ponieważ jeszcze bardziej uwypuklił pewne obszary pasma częstotliwości, dodając perkusji "uderzenia" i sprawiając, że uderzenia i zaniki instrumentów stały się bardziej wyraziste.

Werdykt

Te słuchawki są przeznaczone dla słuchaczy, którzy są gotowi wydać nieco więcej i nie wybiorą zwykłego modelu "na wszelki wypadek", ale otrzymają poważny dźwięk, oryginalne wzornictwo i wysoką jakość. Jeśli szukasz bardziej przenośnej i przyjaznej do ćwiczeń konstrukcji, model Blue Byrd nie jest najlepszym wyborem. Jeśli jednak szukasz kompaktowego modelu o wysokiej jakości i wzornictwie, w którym dźwięk jest najważniejszy, słuchawki Beyerdynamic Blue Byrd są doskonałym wyborem. Jak na swoją kategorię cenową są one na wysokości nieosiągalnej dla większości konkurentów!