Wstęp
Go-DAP X został wprowadzony na początku października 2012 roku jako bardziej uniwersalna wersja Go-DAP 4.0 zoptymalizowanego pod kątem iPhone'a 4/4S.
Go-DAP X był pierwszym przenośnym DAC/wzmacniaczem, który oficjalnie wspierał nie tylko urządzenia z systemem iOS, ale także telefony z systemem Android, takie jak Samsung Galaxy S3 i Note. Na uwagę zasługuje również obsługa dźwięku USB dla komputerów PC i laptopów.
Co jest w środku
Go-DAP X wykorzystuje dwa przetworniki C/A, AKM AK4353 i PCM2902C. AKM wykorzystywany jest dla urządzeń z iOS, PCM dla USB audio (Android 4.1+ Jelly Bean i PC).
Wersja wzmacniacza do mojego VentureCrafta Go-DAP X była szyta na miarę. Zamiast podstawowych wzmacniaczy operacyjnych OPA2134 lub Muses8920, obydwa o impedancji wyjściowej 47 omów, moja wersja miała na pokładzie op-amp LME39860 o impedancji wyjściowej 10 omów. Oznacza to również, że moc wyjściowa na kanał zmieniła się ze standardowych 80mW/kanał do 130mW/kanał dla urządzeń Arlay i do 150mW/kanał dla USB audio.
Go-DAP X posiada baterię o pojemności 2200 mAh, która może ładować iPhone'a podczas użytkowania. Jest również w stanie ładować telefony z systemem Android (lub inne urządzenia USB), ale tylko w dedykowanym trybie ładowania.
Inne cechy
Urządzenie posiada tryb podbicia basów dla urządzeń z systemem iOS o nazwie "Bass Boost", a także symulację dźwięku przestrzennego 3D.
Podobnie jak Go-DAP 4.0, model ten posiada wyjście optyczne do podłączenia zewnętrznego DAC-a. Wyjście optyczne obsługuje częstotliwość próbkowania do 48kHz.
Dźwięk
Ponieważ Go-DAP X najczęściej używam z iPhonem, poniższe informacje odnoszą się do przetwornika AKM AK4353. DAC ten sprawdził się w poprzednich modelach Go-DAP 4.0 i Go-DAP DD. DAC jest w stanie dostarczyć sporo muzycznych detali, ale podanych w nietypowej formie (dźwięk może początkowo przykuwać uwagę, a potem już tylko uchodzić za oczywistość). Scena jest też dość szeroka.
W standardowej wersji wzmacniacza zastosowano układ Opa2134. Być może brak rozgrzewki miał na to wpływ, ale dźwięk był szorstki. W moim odczuciu wersja LME49860 zabrzmiała znacznie łagodniej. Zmiana impedancji wyjściowej z 47 ohm na 10 ohm miała wpływ na bas, bas z LME49860 brzmi głębiej i bardziej płasko. Średnie częstotliwości są gorsze niż w przypadku stacjonarnych rozwiązań DAC/wzmacniaczy, ale są odbierane dość wyraźnie. Jednocześnie górne częstotliwości są raczej zwiewne i niezbyt jasne.
*Jednakże obecnie wersja fabryczna to Go-DAP z op-ampami LME49860, ponieważ zapasy op-ampów OPA2134 już się skończyły. Mimo to, wersja LME49860 charakteryzuje się impedancją wyjściową na poziomie 47 omów. Jest jednak nadzieja, że producenci zmniejszą impedancję wyjściową do 10 omów.
Miałem przyjemność używać Go-DAP X wraz z FitEar MH335DW, znanymi jako słuchawki dokanałowe o ciepłym i basowym brzmieniu. 10-omowa impedancja wyjściowa redukuje bas, ale do pewnego stopnia. Próbowałem innych wzmacniaczy z impedancją 22 omy i oryginalnego Go-DAP X 47 omy i mogę powiedzieć, że odcięcie było zbyt duże, podczas gdy Go-DAP X brzmiał po prostu dobrze.
Jednocześnie, jeśli słuchacz ma bardziej neutralnie brzmiące słuchawki i szuka więcej basu, jest to możliwe dzięki funkcji "Bass Boost", która w naturalny sposób podbija częstotliwości basowe. Chciałbym zaznaczyć, że dla mnie, osoby, która nie używa equalizerów/podbijaczy częstotliwości, funkcja "Bass Boost" okazała się całkiem praktyczna. Częstotliwości basowe są dodawane znacząco i bez zniekształceń.
Wniosek
Jeśli szukasz przenośnego urządzenia, które jest nie tylko kompatybilne z urządzeniami iOS, ale także Android Jelly Bean (4.1+) i PC, a także może być używane jako ładowarka do iPhone'a lub innego małego urządzenia USB, to nie możesz się pomylić. Brzmienie urządzenia nie może być porównywane z samodzielnymi urządzeniami komponentowymi (które kosztują znacznie więcej i nie są przenośne), ale można śmiało powiedzieć, że Go-DAP X jest przydatnym przenośnym przetwornikiem/ wzmacniaczem dla tych, którzy chcą pójść dalej w dziedzinie przenośnego dźwięku.
Tłumaczenie Head-Fi.org