Strona główna > Sprzęt Audio > Angielskie wyrafinowanie od KEF

Podobnie jak Bowers&Wilkins, brytyjska firma KEF zdecydowanie nie jest znana ze swoich słuchawek. Firma KEF, założona w 1961 roku przez Raymonda Cooka, jest powszechnie uważana za jednego z najlepszych producentów systemów Hi-Fi, choć do niedawna nie potrafiła się sprawdzić w branży słuchawek. Jednak warunki na rozwijającym się rynku osobistego sprzętu audio stale się zmieniają, a firma KEF postanowiła zaimponować słuchaczom, najpierw modelem M500 overhead, a teraz nowymi kompaktowymi słuchawkami M400 overhead.

W wyglądzie zachowano niektóre elementy modelu 500, ale dodano kilka świeższych detali. Konstrukcja słuchawek nie jest przepełniona elementami dekoracyjnymi, ale linie i krzywizny obudowy dodają M400 oryginalności. Zaktualizowano także kolorystykę - wkładki douszne są dostępne w kolorach: niebieskim, pomarańczowym, czarnym i białym. Wizerunek M400 wygląda prestiżowo, czego dowodem jest m.in. zdobycie nagrody Red Dot Award 2015.

Do wykonania obudowy użyto wyłącznie aluminium i matowego plastiku, natomiast pałąk i poduszki słuchawki wykonano z prawdziwej skóry. Dzięki takiemu wykończeniu i piankowej wyściółce nie jest odczuwalny żaden nacisk na głowę ani na wkładki douszne. Izolacja akustyczna jest na przeciętnym poziomie, ale nie przeszkadza to w słuchaniu muzyki.

Wraz ze słuchawkami dostarczane są dwa rodzaje kabla: kabel ze standardowym złączem mini-jack 3,5 mm oraz kabel ze zintegrowanym pilotem i mikrofonem do urządzeń Apple. Standardowy zestaw jest przeznaczony do poważniejszych instrumentów, natomiast zestaw słuchawkowy, ze względu na pierwszorzędną wygodę, nadaje się nie tylko do odtwarzaczy i laptopów, ale także do urządzeń firmy Apple. Na razie nie ma informacji o wsparciu dla gadżetów z systemem Android.

Oba kable można przenosić w specjalnym etui ochronnym, które jest dołączone do zestawu KEF M400.

Wewnątrz nowości użytkownik spodziewa się 40-mm głośników, które ostatnio stały się standardem w modelach napowietrznych. Dzięki wysokiej czułości pary można ją sparować z dowolnym systemem przenośnym. Przechodząc do kwestii brzmienia M400, pierwszą rzeczą, o której warto wspomnieć, jest sama skala panoramy dźwiękowej. Dźwięk jest charakterystyczny dla głośników przenośnych KEF - producent wykorzystał przy ich tworzeniu wszystkie doświadczenia związane z głośnikami.

Równomierna równowaga panuje w całym zakresie, a jedynie niskie częstotliwości wybijają się z obrazu. Bas w M400 jest ciężki, co dla niektórych słuchaczy jest zaletą, a dla innych wadą. Nie wchodząc w kategorię ciężaru basu, chcielibyśmy zauważyć brak preferencji gatunkowych słuchawek - kompozycje różnych gatunków będą odtwarzane z odpowiednio rozłożonymi akcentami we właściwych miejscach.

Słuchawki nagłowne KEF M400 są idealne do słuchania muzyki w domu i na zewnątrz. Model ten niesie ze sobą nie tylko wyrafinowany angielski charakter, ale także doświadczenie profesjonalistów z dziedziny akustyki Hi-Fi. To wystarczy, aby nawiązać ciepłą relację ze słuchawkami na długie lata.