Strona główna > Sprzęt Audio > AMB γ1 (Gamma 1) DAC - Mały, ale potężny!

AMB γ1 (Gamma 1) jest projektem DIY firmy AMB Laboratories i został zaprojektowany tak, aby zapewnić wysokiej jakości, tani konwerter cyfrowo-analogowy do użytku z większością źródeł takich jak PC.

Kluczowe cechy:

-24-bitowy 192KHz wysokowydajny układ DAC Wolfson ΔΣ oversampling. Układ odbiornika S/PDIF 192KHz z odzyskiwaniem sygnału zegara o niskim poziomie jittera. Maksymalna rozdzielczość USB i częstotliwość próbkowania to 16-bit 48KHz. -1,3 mm miniaturowe gniazdo zasilania DC typu beczułkowego, gniazda RCA phono S/PDIF coax, standardowe gniazda optyczne S/PDIF typu Toslink, 3,5 mm stereo mini jack dla wyjścia liniowego audio, złącze mini-USB. Interfejs hosta USB obsługuje systemy Linux, MacOS i Windows (nie wymaga dodatkowego oprogramowania sterownika).

Wygląd i budowa:

Mój egzemplarz to wersja Lite, która obsługuje tylko wejście USB. MisterX z Head-Fi złożył go do kupy i muszę przyznać, że jego wykonanie jest niesamowite. Zamknięty jest w miniaturowej obudowie, jak Alien, Bantam i Mini³ DAC, dzięki czemu bez problemu mieści się w kieszeni. Dzięki minimalistycznej, czarnej kolorystyce i doskonałej jakości wykonania, Gamma 1 jest bardzo ładnym DAC-iem, który może być eksponowany w każdej konfiguracji.

Niewielkie rozmiary to niedopowiedzenie. Gamma 1 jest o centymetr mniejszy na długość i szerokość niż JDLabs P4.

Pełna wersja z wejściem optycznym i koaksjalnym kosztuje tylko 30-50 dolarów więcej.

Jakość dźwięku:

W cenie 110 dolarów za wersję Lite, ten DAC jest z pewnością tego wart. Gamma 1 to naprawdę mała potęga, dająca bardzo potrzebną poprawę w trzech podstawowych "C" jakości dźwięku: Klarowności, Chrupkości i Czystości wyjścia. Sparowany z Little Dot MKIII i podłączony do słuchawek M-Audio AV30 i Sennheiser HD25, dźwięk z mojego laptopa jest wyjątkowy. Wysokie tony mają więcej iskry, średnie i wokale brzmią "jak należy", a bas jest jeszcze bardziej zwarty.

Michael Jackson - Smooth Criminal

Bicie serca na początku było mocniejsze, bardziej realistyczne niż wcześniej. Wokal Michaela zabłysnął, a instrumenty znacznie zyskały na przejrzystości i uderzeniu. Dźwięk jest głębszy i bardziej przejrzysty, dając bardziej "żywe" odczucie. Nie można się powstrzymać, by nie zagrać tego utworu!

The Corrs - What Can I Do

Głosy sióstr są o wiele bardziej żywe, bezpośrednie i wzbudzające respekt. Średnica stała się pełniejsza bez poświęcania detali. Perkusja i gitary brzmią bardziej rozpoznawalnie i przyjemnie. Ogólnie rzecz biorąc, muzyka stała się bardziej wciągająca z tym DAC-iem.

Chór Armii Czerwonej - Ochi Chernye (Dark Eyes)

Potężne intro trąbkowe zyskało na intensywności, podobnie jak rosyjski wokalista tego potężnego utworu. Głosy z chóru stały się bardziej wyraźne i rozróżnialne niż zmulone wokale bez Gammy, co jest bardzo mile widzianą poprawą. Instrumenty mają więcej mocy i przejrzystości przez cały czas.

Harry Gregson-Williams i Stephen Barton - Game Over (Modern Warfare OST)

Ta orkiestrowa muzyka zyskała bardzo potrzebną agresywność i atak, bardziej pasujące do wybuchowego zakończenia Modern Warfare 1. Pomimo faktu, że jest tu wiele instrumentów grających razem w unisonie, takich jak skrzypce i trąbki, Gamma z łatwością poradziła sobie z przeciążeniem i zapewniła doskonałe, wyraziste odtwarzanie.

Roxette - Spending My Time

Kolejny utwór, w którym możliwości DAC-a naprawdę błyszczą. Separacja instrumentów i mikro-detale są znakomite, niemalże czuję się jak na osobistym koncercie tuż przed sobą! Gładki, ale potężny głos Marie Fredriksson naprawdę nabrał ciała i wyrazistości, że aż zapiera dech w piersiach. Podziw, delikatnie mówiąc.

Bread - Everything I Own

Chociaż piosenka jest starym nagraniem, wokal Davida Gatesa i instrumenty wciąż brzmią niesamowicie czysto i wyraźnie. Gitary mają więcej definicji i kontroli niż wcześniej bez Gammy, podczas gdy głos Davida brzmi bogaciej niż wcześniej.

98 Degrees - Give Me Just One Night

Szybki i żywy utwór tego boysbandu z łatwością poradził sobie z Gammą. Instrumenty zachowują szczegóły pomimo szybkości i dynamiki, podczas gdy wokale wydają się bardziej żywe.

Styx - Babe

Od początku do końca, słynna piosenka miłosna zespołu Styx jest bardziej emocjonalna niż kiedykolwiek. Potężny a zarazem kojący, dodatkowe zwarcie i kontrola w całym spektrum brzmienia sprawia, że słuchanie Babe jest jeszcze bardziej wciągającym doświadczeniem. Wokale brzmią szczególnie ciepło i są bardziej zaokrąglone, co bardzo mi się podoba.

Selena - Dreaming Of You

Przebój Seleny właśnie stał się o wiele lepszy. Dzięki poprawieniu klarowności i definicji przez Gammę, piosenka staje się bardziej intymna, podobnie jak Babe Styxa. Głos wokalistki Tejano jest zauważalnie cieplejszy, czystszy i mniej krzykliwy, co irytowało mnie przy wyłączonych słuchawkach w moim laptopie. Emocje po prostu się przelewają...

Wnioski:

Gamma 1 jest solidnym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, choć może być pomniejszony. To elastyczne urządzenie z niezliczoną ilością wejść, jak coax, USB i S/PDIF, a także opcjonalnym, zewnętrznym zasilaczem. Może mam tylko wersję z USB, ale dla mnie to już jest różnica w dźwięku. Znacząco poprawia jakość dźwięku z PC lub laptopa i może odegrać dużą rolę w łańcuchu audio. Recenzje mówią, że może nawet konkurować z droższymi rozwiązaniami jak E-MU 404, Super Pro 707 i Pico DAC! Zdecydowanie jest to zakup obowiązkowy.