Strona główna > Przetwornik X3-DAC firmy Rein Audio

Rein Audio z Austrii to nazwa, która pojawiła się na naszym radarze całkiem niedawno wraz z biurkowym wzmacniaczem X-Phone, który w naszym odczuciu był trochę w trakcie realizacji, ale miał kilka dobrych plusów i ładną cenę, którą cieszę się, że nadal jest tam za 399 dolarów. X3-DAC był na zewnątrz tylko trochę dłużej niż X-Phone, ale jest o wiele cięższy i jako taki ma dużo wyższą cenę - 1680 dolarów (wstęp właśnie minął za 1280 dolarów, co jest wstydem) i kilka naprawdę ładnych projektów i wyborów materiałowych, które wyróżniają go trochę z tłumu. Jest on dwukrotnie droższy od Gungnira i prawie trzykrotnie droższy od maleńkiego powerhouse'a Just Audio uDAC-2496 i jeśli niektórzy z Was przeczytają moją recenzję uDAC-2496, wybaczcie, że pomyśleliście, że nie polecam X3-DACa, co szczerze mówiąc byłoby przegapieniem sensu tej recenzji, ponieważ uDAC-2496 to wszystko o możliwościach w zakresie rozmiaru i ceny.

Rozbieraj±c X3 z tego raczej egzotycznego, azjatyckiego pudełka, trzeba oddać hołd zespołowi Rein Audio za stworzenie naprawdę dobrze skonstruowanego, fizycznego pudełka. Będąc bardziej głębokim niż szerokim i posiadającym ładny cyfrowy wyświetlacz UI i sterowanie przyciskami zamiast typowego pokrętła przełącznika, X3 ma miłe, minimalistyczne wyczucie jego konstrukcji. Z tyłu znajduje się naprawdę fajna część, wyposażona w kilka znakomitych rodowych wtyków oraz zbalansowane, jednokanałowe, koncentryczne, optyczne i USB wejścia i ouputy. Uwielbiam mojego Schiita Gungnira za dwa niezrównoważone ouputy RCA, ale wykończenie rodem w X3 jest tak cholernie eleganckie, że mój wzmacniacz V100 właśnie odbył krótką podróż z lewej strony mojej szafy na prawą, a X3 w bicie serca. Klasa przyciąga klasę, jak sądzę.

Z przodu X3 masz graficzny UI po lewej stronie i 4 proste przyciski po prawej stronie z włączaniem i wyłączaniem zasilania, wyborem źródła, filtrem cyfrowym (z których jest 5) i ostatnim pozwalającym na upsampletowanie większości strumieni do 192k, które mam tendencję do cieszenia się dużo. Sterowniki dla początkowego podłączenia mediów to C Media 2.0, które na szczęście są tymi samymi sterownikami dla Gungnira, jeśli pamięć służy mi poprawnie, ponieważ nie potrzebowałem płyty CD ze sterownikami, która jest dołączona do X3, aby uruchomić interfejs PC (USB 2.0 High Speed True HD Audio).

Pod maską

X3 wyposażony jest w podwójny układ dekodujący Wolfsona WM8741, który jest bardziej zaawansowanym układem przetwornika cyfrowo-analogowego klasy premium i stanowi krok naprzód w stosunku do starszego, ale bardzo popularnego WM8740. Strumienie są dekodowane do 24/192 z wszystkich punktów wejściowych, czy to USB, koncentryczne czy optyczne, a częstotliwość próbkowania jest wybierana za pomocą przełącznika na panelu przednim również od 44 do 192k, w zależności od preferencji użytkownika. Filtracja cyfrowa ma 5 różnych smaków, od filtra, który jest najśmielszą i bardziej zaawansowaną prezentacją do najbardziej powściągliwej opcji filtra nr 5. Preferowałem filtry 1 i 2, biorąc pod uwagę moje osobiste preferencje dotyczące nieco bardziej zaawansowanej prezentacji do przodu i dużej dynamiki w większości mojej muzyki.

Biorąc pod uwagę zakres dostępnych opcji filtrowania dźwięku, miałem wrażenie, że Rein naprawdę udał się do miasta, aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy układ implmentacyjny dla podwójnego układu przetwornika C/A WM8741. Widziałem mnóstwo WM8740 z kilkoma fantastycznymi implementacjami, takimi jak uDAC-2496 Just Audio, ale wbudowany w WM8741 układ I/V oznacza, że rzeczy stają się nieco trudniejsze do urozmaicenia, tak bardzo doceniam to, że Rein jest w stanie dać nam jakąś miłą odmianę w produkcie końcowym, którą wiele DAC-ów (nawet tych drogich) robi rzadko.