Strona główna > Sprzęt Audio > Qdc Dmagic 3D Review

Qdc Dmagic 3D Review

qdc Dmagic 3D to potrójny przetwornik dynamiczny IEM wykorzystujący 10mm podwójny przetwornik dynamiczny i pojedynczy 8mm przetwornik dynamiczny. Jego cena wynosi $1315.00.

Disclaimer: qdc Dmagic 3D wysłane do nas to próbka w zamian za naszą szczerą opinię w tej recenzji. Dziękujemy zespołowi qdc za danie nam tej szansy i za wsparcie Musicteck.

Możesz przeczytać więcej o produktach qdc, które recenzowaliśmy na Headfonics klikając tutaj.

Uwaga, ta 2-stronicowa recenzja jest zgodna z naszymi nowymi wytycznymi punktacji na rok 2021, o których możecie przeczytać tutaj.

Przedpremierowo pokazaliśmy qdc Dmagic 3D tuż przed gorączką sezonu zakupów, więc w obliczu szybko zbliżającego się CNY i miejmy nadzieję lepszego roku 2021 uznaliśmy, że to dobry czas na rozwinięcie głównej recenzji. Sneak peek, ale to będzie monitor wzorcowy na 2021 rok, jest tak dobry.

To co czyni go niezwykłym to fakt, że posiada 3 dynamiczne przetworniki, konstrukcję, która nie była stosowana od czasów Unique Melody 3DD-Ti nieco ponad 2 lata temu i z tego co pamiętam, niewiele innych wielkich marek próbowało tego dokonać od tamtego czasu.

Byłem na bakier z 3DD-Ti, nie miałem z czym ich porównać, ale teraz mogę i jest to całkiem odkrywcze. Możesz kliknąć na stronę 2, aby przeczytać więcej na temat porównania pomiędzy tymi dwoma.

Jak na razie jest to dość high-endowy uniwersalny monitor wieloprzetwornikowy, którego cena detaliczna wynosi 1315$ za wersję uniwersalną, którą właśnie testujemy, a wersja customowa rozpocznie się wkrótce od 1460$, wszystko na stronie Musicteck.

Tech Inside

Sterowniki

Zarówno wersja uniwersalna jak i niestandardowa mają taką samą konfigurację wewnętrzną. Jest to potrójny przetwornik dynamiczny składający się z współosiowej 10mm grafenowej membrany wibrującej i tytanowej podwójnej membrany wibrującej oraz pojedynczej mniejszej 8mm złożonej membrany wibrującej.

Konfiguracja

Układ wygląda następująco: podwójny 10mm dla niskich i średnich tonów oraz 8mm złożony przetwornik dynamiczny dla wysokich tonów, wykorzystujący 3-drożną zwrotnicę.

Impedancja na poziomie 13,5Ω będzie dobrze grała z niskonapięciowymi źródłami dźwięku, ale możliwości prądowe (poziomy głośności) wyglądają na istotne przy SPL na poziomie 98dB. Prawdę mówiąc, dynamiczne przetworniki mają tendencję do obniżania średnich poziomów czułości w każdej konfiguracji i nie jest to dla mnie zaskoczeniem.

Konstrukcja wnęki akustycznej

Wydaje się również, że Dmagic 3D posiada specjalną konstrukcję wnęki akustycznej, aby pomieścić unikalną sygnaturę 3 przetworników dynamicznych.

Głównym celem wydaje się być blokowanie lub tłumienie wszelkich problemów związanych z fazą lub interferencją, wynikających z zastosowania wielu przetworników dynamicznych, w taki sam sposób jak w przypadku akustycznych osiągów przetworników z wieloma zbalansowanymi armaturami.

Innym efektem ubocznym tej konstrukcji powinno być lepsze brzmienie górnych tonów. qdc deklaruje pułap odpowiedzi aż do 30kHz, co może nie oznaczać zbyt wiele, ponieważ większość ludzkiego słuchu kończy się w okolicach 15-17Khz maksimum.

Jednakże, powinno to oznaczać nieco więcej energii i postrzeganego powietrza w zakresie 8-12k, kiedy inne napędy mają tendencję do zanikania przy niewielkich wstrząsach.

Projekt

OMG 'love x 10' (termin techniczny - edytor). Zazwyczaj, kiedy obrabiam zdjęcia z monitora, muszę trochę podszlifować detale, aby uzyskać trochę popu w finalnym efekcie. Tutaj nie potrzebowałem praktycznie niczego, ponieważ projekt Dmagic 3D ma tyle szczegółów i popu w sobie, że czułbym się winny, gdybym dodał coś więcej. Jest prawie idealny, przynajmniej jak na moje gusta.

Co więcej, jest to druga konstrukcja drewniana, którą otrzymałem w ciągu ostatniego miesiąca, a druga zostanie wkrótce zaprezentowana w nowym artykule. Najwyraźniej jest to rzeźba z litego drewna, więc zakładam, że drewno bazowe z żywicą stabilizującą i dużą ilością barwników miesza się i dopasowuje, aby uzyskać ten piękny, głęboki i bogato zróżnicowany wzór mgławicy.

Jak na uniwersalny monitor jest naprawdę znakomity, ale qdc zawsze miało smykałkę do tworzenia naprawdę kreatywnych projektów na zamówienie, więc nie powinno to być zaskoczeniem.

Wykończenie

Wykończenie Dmagic 3D jest lakierowane i polerowane bardzo ładnie, ze srebrnym logo qdc i nazwą marki na każdej płycie czołowej oraz końcówką dyszy ze stali nierdzewnej dla dodatkowego wzmocnienia, jak również stworzenia ładnej wargi, aby utrzymać końcówki bezpiecznie zamocowane.

Współczynnik kształtu dla formatu uniwersalnego jest nieco mniejszy niż w przypadku konstrukcji niestandardowych, ale zachowuje ten mocno wyprofilowany kształt, który ma tendencję do pracy naprawdę dobrze dla ciasnego i wygodnego dopasowania.

Jedną z rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę jest otwór wentylacyjny basu, który posiada ładną małą plastikową zatyczkę w kolorze niebieskim i czerwonym, ułatwiającą identyfikację kanałów. Normalnie te otwory są dość surowe i otwarte, ten posiada skrawek ochrony przed brudem znajdującym drogę do środka, jak również oznaczenia kanałów, więc jest to zręczny mały zabieg.

Komfort i izolacja

Jak można się spodziewać po firmie zajmującej się projektowaniem na zamówienie, dopasowanie uniwersalnej wersji Dmagic 3D jest naprawdę dobre. Niewielki współczynnik kształtu w połączeniu z agresywnym wyprofilowaniem sprawia, że są one relatywnie płaskie i bardzo wygodne, nie wywierając praktycznie żadnego nacisku na dorzecze konchy.

qdc wykorzystuje swoje przedłużone 2-pinowe wtyki, aby również unieść kabel od ucha, co eliminuje siłę niepożądanego bocznego nacisku wynikającego z fizycznej obecności kabla, co całkiem mi się podoba.

Dysza Dmagic 3D nie jest zbyt długa, ale ponieważ można ją dość ciasno dopasować do ciała, nie jest to konieczne. Oznacza to, że końcówki będą odgrywały pewną rolę w uszczelnieniu i końcowej sygnaturze brzmieniowej, a jest to ważne, ponieważ spośród dwóch przewidzianych typów końcówek dla Dmagic 3D, miałem jedną bardzo zdecydowaną preferencję.

Końcówki

Wraz z Dmagic 3D otrzymujesz dwa rodzaje końcówek: silikonowe końcówki z pojedynczym otworem i różnokolorowymi trzonkami oraz zestaw 3 końcówek z podwójnym kołnierzem, wszystkie w kolorze czarnym. Rozmiary są takie same: małe, średnie i duże, a także jeden dodatkowy zapasowy pojedynczy otwór w Dmagic 3D po wyjęciu z pudełka.

Jednobarwne silikony mają różnokolorowe trzony, aby oznaczyć ich rozmiary i dodać trochę stylizacji w procesie. Różnice w rozmiarze podwójnego kołnierza są łatwe do zauważenia.

Końcówki z podwójnym kołnierzem są najlepszym rozwiązaniem, penetrują lepiej niż końcówki silikonowe z pojedynczym otworem i oferują lepszą izolację z Dmagic 3D. Charakteryzują się one również lepszym brzmieniem wysokich tonów, szczególnie tych górnych, które mogą brzmieć krucho z silikonowymi końcówkami z pojedynczym otworem.

Kabel

Ok, więc tutaj jest trudna część z kablami qdc. Jeśli jesteś zadowolony z kabla Dmagic 3D lub jednego z kabli dostarczonych w kasie, to nie będzie to problemem. Dla tych, którzy lubią wymieniać kable i mają te o wysokiej wydajności, konstrukcja złączy może stanowić wyzwanie.

Wystające gniazda

Problem jest dwojaki. Po pierwsze, trzony złączy na obudowie Dmagic 3D są wystającymi konstrukcjami. Jest to konstrukcja, którą widziałem już wcześniej w zwyczajach Unique Melody i szczerze mówiąc, uważam, że są one mocniejsze i wygodniejsze, gdy złącza kabla są ustawione pod kątem, aby delikatnie prowadzić kabel wokół ucha.

Jednakże, o ile nie posiadasz tego typu połączenia na kablu z rynku wtórnego, połączenie ze zwykłym 2-pinowym złączem traci sporo na wytrzymałości i dość mocno wystaje.

Odwrotna polaryzacja

Drugim problemem jest to, gdzie robi się trudne, jak piny w odwrotnej polaryzacji, jak jest cały kabel do projektu złącza. Oznacza to, że wszelkie zwykłe kable muszą być podłączone z pinami "do góry nogami". W połączeniu z wystającymi złączami staje się to naprawdę niewygodne w użyciu i noszeniu.

Nie jest to scenariusz niemożliwy do zrealizowania, jeśli jesteś naprawdę zdeterminowany, aby toczyć się tak jak ja, możesz kupić mały zestaw złączy DIY, które mogą przeorientować polaryzację, wtedy wszystko jest gotowe.

Stockowy kabel

Stockowy kabel Dmagic 3D jest taki sam jak stockowy kabel VX, ma około 1,2m długości i jest nieco grubszy, ale bardziej giętki niż ich starsze 4-przewodowe wersje. Jest również bardzo wolny od mikrofonii. Wykorzystuje on mieszankę miedzi 26AWG i srebra wewnątrz 8-żyłowego, równoległego przewodu (4×4), o budowie geometrycznej. Krótko mówiąc, jest to kabel hybrydowy.

Odciążenie jest dobre po obu stronach, z giętkim gumowym wykończeniem na złączach i grubą gumową rurką na złączu jack. W stosunku do standardowego kabla VX poprawiono również zacisk podbródka, który posiada lepiej wyprofilowany silikonowy suwak w stosunku do tańszego surowego wycięcia z VX.

Wymienne złącza

Jest to wartość dodana, która może sprawić, że wszystkie powyższe uwagi staną się bez znaczenia, jeśli podoba wam się charakterystyka brzmienia kabla Dmagic 3D. O ile się nie mylę, kabel ten jest pierwszym kablem dla qdc pod względem połączeń poprzez sam przewód, a reszta kabla jest tym samym kablem, który jest dostarczany z ich flagowym VX.

Kabel posiada system wymiennych wtyków i przypomina mi kable DUNU, które recenzowałem w zeszłym roku z ich high-endowej serii DK. Wykorzystuje on prosty system przesuwania i blokowania z małym przyciskiem zwalniającym na górze korpusu gniazda, aby odblokować je ponownie. Wszystkie wtyki zamieniają gniazdo w długi układ pod kątem prostym, dzięki czemu pozostaje ono dyskretne w większości odtwarzaczy.

Przyznaję, że całkiem sporo firm stosuje to rozwiązanie i tak długo, jak kabel jest dobry, jest to coś, do czego naprawdę zachęcam, ponieważ oszczędza to wiele czasu i pieniędzy na szukanie kabli z odpowiednim złączem dla twojego źródła.

Dmagic 3D wyposażony jest w 3 złącza, 4,4 mm, 3,5 mm TRS i 2,4 mm TRRS, które pokrywają prawie wszystkie złącza, jakie można sobie zażyczyć. Dostarczany jest również adapter lotniczy i adapter 6,35 mm z akcesoriami, więc masz tu naprawdę wszystko przygotowane.

Opakowanie i akcesoria

Opakowanie od qdc jest podobne do Anole V6 i VX pod względem stylistyki, chociaż dokładny projekt opakowania i układ zostały nieco zmienione.

Kolorystyka jest zaczerpnięta ze srebrnego designu zewnętrznego VX zamiast złotego Anole V6, a zamiast płaskiego wewnętrznego pojemnika z dzielonym pudełkiem, Dmagic 3D wykorzystuje mały klinowy jednostronny wyświetlacz z pianki. Ogólnie rzecz biorąc, sprawia wrażenie bardziej kompaktowego i mniej ekstrawaganckiego w porównaniu do pudełka detalicznego VX, ale wydaje się, że mieści te same akcesoria, więc wartość jest tu dobra.

W środku znajduje się walizka, końcówki, adapter lotniczy, konwerter ćwierć jack, końcówka czyszcząca oraz oczywiście monitor i kabel (odtwarza adaptery). Adaptery i narzędzie czyszczące znajdują się w mniejszym czarnym kartonie obok nowego futerału i na górze piankowego klina. Sterowniki i kable są schludnie umieszczone na spodzie klina piankowego w dekoracyjnym układzie.

Walizka transportowa

qdc zdecydowało się na zachowanie tego samego atrakcyjnego, niebieskiego, kwadratowego, skórzanego, magnetycznego futerału z VX, który całkiem mi się podoba.

Przód jest ozdobiony brandingiem qdc i brandingiem Dmagic 3D na metalowej płycie czołowej z przodu. Można to zmienić na cokolwiek chcesz, jeśli zdecydujesz się na wersję niestandardową.

Wewnątrz znajduje się ciasny skórzany uchwyt na spodzie pokrywy i filar na wewnętrznej podłodze obudowy, aby umożliwić owinięcie kabla. Materiały są miękkie, prawie jak Alcantara, które powinny dobrze amortyzować Dmagic 3D podczas podróży.