Strona główna > Sprzęt Audio > Usłysz to wszystko! Nowości audio z targów IFA 2017

Beyerdynamic

Głównym eksponatem na stoisku Beyerdynamic był . Wyposażony jest w te same mocne przetworniki z zastrzeżoną technologią Tesla, co przewodowy Xelento. Technologia ta zauważalnie zwiększa odpowiedź systemów magnetycznych, zapewniając wysoką wierność dźwięku z wysoką czułością 110dB i rozszerzonym (8Hz - 48kHz) zakresem częstotliwości.

Design i jakość wykonania ("Made in Germany") są nadal nienaganne, a główną różnicą w najnowszym modelu jest Bluetooth z obsługą zaawansowanego kodeka aptX HD, zdolnego do osiągnięcia maksymalnej jakości w bezprzewodowej transmisji dźwięku. Nowe modele są również wyposażone w kodek aptX HD, dzięki czemu ich dźwięk może być dostosowany do indywidualnego słuchu użytkownika. Technologia ta oparta jest na specjalnym algorytmie, który uwzględnia wyniki percepcji różnych części pasma akustycznego. Posiadając Aventho, wystarczy raz pobrać wyniki pomiarów do słuchawek, aby móc cieszyć się spersonalizowanym dźwiękiem podczas słuchania muzyki z dowolnego urządzenia. Seria słuchawek do gier przeszła gruntowną modernizację dzięki profesjonalnym głośnikom studyjnym połączonym z ulepszonymi mikrofonami zaprojektowanymi w celu zapewnienia najwyższej wierności w oczyszczaniu głosu z szumów otoczenia. Firma ujawniła również na targach IFA swoje własne (PCM do 384kHz i DSD do 5.6MHz), co oznacza, że jej słuchawki mogą być podłączone bezpośrednio do złącza Lightning w iPhone'ach lub portów USB w smartfonach z Androidem.

Sony

Na stoisku Sony znajduje się szeroka gama nowych gadżetów audio, wyraźnie odróżniających się od innych produktów: łatwo zauważyć, jak poważnie Japończycy podchodzą do rozwoju tej dziedziny. Na targi IFA przyjechali z bezprzewodowymi słuchawkami: teraz są one wyposażone w funkcję Atmospheric Pressure Optimizing, która optymalizuje tłumienie hałasu na podstawie ciśnienia powietrza.

Nowa kolekcja kompaktowych słuchawek w komplecie z etui do ładowania (hello AirPods) - one również posiadają aktywną redukcję szumów.

Oprócz słuchawek, Sony pokazało również większy głośnik, który rozszerza głośność dźwięku dzięki dodatkowej parze skierowanych ku górze przetworników. Kolejny głośnik, kompaktowy bezprzewodowy LF-S50G, posiada sztuczną inteligencję dzięki wsparciu dla Google Assistant, potrafi komunikować się z właścicielem i sterować inteligentnym domem, no i cóż po prostu fajnie wygląda. Gama odtwarzaczy audio Walkman firmy Sony również ma kilka ciekawych nowych dodatków. Kompaktowy i łatwy w obsłudze NW-A40 może nagrywać w wysokiej rozdzielczości i obsługuje zastrzeżony kodek LDAC, dzięki czemu może przesyłać przez Bluetooth praktycznie bez utraty jakości, a jego bateria wystarcza na 45 godzin pracy.

Jednak najbardziej pożądanym dodatkiem do rodziny Walkman jest . Jest to super solidne urządzenie w jednoczęściowej aluminiowej obudowie, podobnie jak flagowe modele firmy. Obwody wykorzystują drogie luty bezołowiowe w celu wyeliminowania zniekształceń oraz ulepszone kondensatory, opracowane we własnym zakresie w celu zapewnienia maksymalnej czystości dźwięku nawet przy szczytach sygnału.

300. Walkman oferuje obsługę high-end hi-fi (PCM do 384kHz i DSD do 11,2MHz) i wykorzystuje zastrzeżony kodek LDAC do nieskompresowanej transmisji Bluetooth oraz opcjonalne zbalansowane wyjście słuchawkowe dla szczególnie wymagających audiofilów.

Sennheiser

Renomowana firma zaprezentowała na targach IFA kilka słuchawek Bluetooth, na czele z topowymi pełnowymiarowymi i . Ich status premium podkreśla solidna konstrukcja, mocno przypominająca kultowe HD600/650 z poprawką na w pełni zamknięte kubki. Słuchawki wyposażone są w poważne 32-milimetrowe przetworniki, obsługują kodek aptX i wykorzystują technologię NFC do błyskawicznego łączenia się z bezprzewodowymi źródłami dźwięku. Starszy model również posiada aktywną redukcję szumów, ale jest również dość oszczędny w zużyciu energii elektrycznej, więc jedno ładowanie wystarcza na 25 godzin ciągłej pracy.

Kompaktowe słuchawki Bluetooth HD1 są wyposażone w ergonomiczne zaczepy - obsługują również NFC dla szybkiej łączności oraz aptX dla wysokiej jakości dźwięku. HD1 są umieszczone w stalowej obudowie z wysokiej klasy przetwornikami zapewniającymi bardzo szczegółowy, neutralny dźwięk, podczas gdy CX7.00BT dostarczają dobrej energii i są świetne dla miłośników rytmicznych stylów. Szczególne miejsce w ekspozycji zajmowały słuchawki Sennheisera - a właściwie nie tylko słuchawki, ale cały system audio do nagrywania i odtwarzania trójwymiarowego dźwięku.

Zawiera on monitory wewnątrzkanałowe dostrojone specjalnie do przestrzennego dźwięku 3D, a także parę mikrofonów kierunkowych do nagrywania binauralnego, wysokiej jakości przetwornik cyfrowo-analogowy oraz złącze Lightning do bezpośredniego podłączenia do cyfrowego portu iPhone'a. Po sparowaniu z telefonem iPhone słuchawki mogą być używane do nagrywania filmów z trójwymiarową ścieżką dźwiękową do smartfona, zapewniając doskonałe wrażenia. Wbudowane mikrofony są również wykorzystywane do aktywnego tłumienia dźwięków zewnętrznych, z poziomem filtrowania, który można wybrać. Na przykład, aby uczynić dźwięki zewnętrzne słyszalnymi dla bezpiecznej jazdy na rowerze lub całkowicie je usunąć dla słuchania muzyki w metrze.

JBL

Sądząc po stoisku na targach IFA, firma JBL również jest bardzo zainteresowana technologią bezprzewodową. Firma pokłada duże nadzieje w ergonomicznych słuchawkach JBL Free Bluetooth, które łączą w sobie audiofilską technologię ze wszystkimi najnowszymi bajerami, takimi jak ochrona przed wodą i potem, a także sterowanie głosowe dla inteligentnych gadżetów.

Wbudowany akumulator wystarcza na cztery godziny nieprzerwanej pracy, a w razie potrzeby słuchawki można doładować jeszcze kilka razy za pomocą najnowszego przenośnego akumulatora, który jest modnie zintegrowany z futerałem.

Nowe, pełnowymiarowe słuchawki Bluetooth JBL E65BTNC oprócz technologii bezprzewodowej posiadają również zaawansowaną aktywną redukcję szumów, a sportowe wkładki douszne Bluetooth JBL Reflect Fit są wodoodporne zgodnie z normą IPX5. Oprócz nowych słuchawek, w katalogu firmy pojawiła się cała linia inteligentnych głośników kompaktowych JBL LINK z obsługą Google Assistant, a także inteligentny głośnik designerski JBL Allure z obsługą Amazon Alexa.

RHA

Brytyjczycy ujawnili swoją nową serię słuchawek wewnątrzkanałowych na targach IFA jeszcze przed ich oficjalną premierą, która ma nastąpić w najbliższych tygodniach. Wśród nich szczególnie interesujący jest model RHA MA650, wykonany w oparciu o autorskie przetworniki dynamiczne, których pasmo przenoszenia zostało poszerzone specjalnie pod kątem głosu wysokich tonów.

Potężne przetworniki MA650 są umieszczone w sztywnych aluminiowych obudowach o gładkich krzywiznach, które odtwarzają miech instrumentów dętych - ta charakterystyczna "sztuczka" RHA nazywa Aerophonic Design i jest stosowana w celu wyeliminowania zniekształceń akustycznych spowodowanych tarciem powietrza o wewnętrzną powierzchnię słuchawek.

Równolegle z modelem MA650 w kolekcji RHA pojawił się model MA750 Wireless. Oba modele charakteryzują się niesamowitą, jak na swój rozmiar, żywotnością baterii wynoszącą 12 godzin, a także obsługą aptX i wodoodpornością IPX4, dzięki czemu nadają się do uprawiania sportu.

Co jeszcze?

Bardzo oczekiwany flagowy model przyleciał z Japonii do Berlina. Posiada gigantyczne głośniki o średnicy 58 mm. Ich membrany są wykonane ze specjalną powłoką wolframową, która jest zwykle używana do ochrony najważniejszych elementów w turbinach gazowych.

W tym przypadku jest on stosowany w celu zapewnienia maksymalnej sztywności membrany bez zniekształcania jej podczas drgań. Jednocześnie słuchawki nie są ani nieporęczne, ani masywne: nowa konstrukcja pałąka sprawia, że są one niezwykle kompaktowe jak na model High End, a miękkie, pokryte alcantrą poduszki nauszne pozwalają im wytrzymać wiele godzin słuchania bez zbytniego poświęcenia.

W pawilonie Marshalla naszą uwagę zwróciły kompaktowe głośniki URBANEARS o stylowym wyglądzie i przyciągającej wzrok kolorystyce, wyraźnie skierowane do młodych miłośników muzyki. Pojawienie się nowej marki MEE Electronics, której słuchawki już wkrótce pojawią się w sprzedaży w Rosji, nie pozostało niezauważone. Ogólnie rzecz biorąc, na targach IFA-2017 trend na bezprzewodowe audio był wyraźnie widoczny i zarówno początkujący gracze rynkowi, jak i uznani liderzy branży spieszyli się, aby do niego dołączyć. Czy nie nadszedł czas, aby pożegnać się z drutami? Poczekajmy i zobaczmy.

w tej recenzji wykorzystano zdjęcia z: sony.com europe.beyerdynamic.com theverge.com