Strona główna > Sprzęt Audio > Unikalne innowacje Audio-Technica i DUNU High End In-Canal

Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć Wam o dwóch nowych słuchawkach IEM od różnych producentów, które łączy ta sama wysoka klasa i genialny projekt akustyczny.

Zacznijmy od japońskich ATH-IEX1 firmy Audio-Technica. Słuchawki zauszne mają anodyzowaną tytanową obudowę z lekkim podobieństwem do ATH-CK2000Ti. Jest to produkt jednorazowy, więc każdy IEX1 posiada unikalny numer seryjny wygrawerowany laserowo na boku obudowy.

Ale to nie to czyni ten model wyjątkowym, lecz projekt akustyczny nowego produktu. IEX1 to hybrydowe słuchawki z dwoma przetwornikami dynamicznymi (9,8 mm dla pełnego zakresu i 8,8 mm dla głośnika niskotonowego) oraz dwoma przetwornikami armaturowymi dla wysokich i ultrawysokich częstotliwości. Ponadto są to pierwsze (według Audio-Technica) hybrydowe słuchawki przewodowe z "współosiowym" ułożeniem wszystkich przetworników - zarówno para zbalansowanych armatur, jak i para przetworników umieszczona jest na tej samej osi.

W zestawie z nowością znajdzie się para audiofilskich kabli wyposażonych w autorskie złącze A2DC (Audio Designed Detachable Coaxial) z tytanowymi wtykami. Jeden kabel jest standardowy, drugi to kabel zbalansowany z wtykiem 4,4 mm.

DUNU Luna

Drugi nowy produkt ma pochodzić z Chin od firmy DUNU. Jak podaje firma, prace nad nim trwały trzy długie lata, a nazwa nawiązuje do 50. rocznicy lądowania pierwszego człowieka na Księżycu. Jednak to, co przykuło naszą uwagę, to fakt, że DUNU Luna to pierwsze słuchawki douszne z membraną wykonaną z czystego berylu!

Trochę teorii: ten drogi i rzadki metal jest tradycyjnie wykorzystywany w przemyśle lotniczym i medycznym, a także uważany za idealny materiał na membrany głośników - ze względu na szereg jego właściwości, począwszy od niezwykle wysokiego stosunku sztywności do masy. Dzięki temu beryl wykazuje bardzo wysokie prędkości dźwięku - przekraczające 12 500 metrów na sekundę, czyli około 2,5 razy szybciej niż inne materiały stosowane na membrany, takie jak aluminium. Bardzo niski współczynnik Poissona berylu zwiększa jego zdolność do równomiernego przetłaczania membrany na całej jej powierzchni, co z kolei minimalizuje zniekształcenia. Bardzo wysoka temperatura Debye'a berylu oznacza również, że struktura sieciowa metalicznego berylu jest zachowana nawet przy bardzo wysokich częstotliwościach, co skutkuje doskonałą jednorodną odpowiedzią w górnym zakresie.

Ta reputacja berylu jako materiału niesamowitego pod względem akustycznym sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele produktów wykorzystujących beryl jako element apertury. Jednak tylko niewielka garstka produktów wykorzystuje czystą folię berylową. Większość z nich wykorzystuje zjawisko fizycznego osadzania z fazy gazowej (PVD), polegające na wytwarzaniu cienkiej warstwy berylu w warunkach próżni na powszechnie stosowanym materiale membrany polimerowej, takim jak PET. Technologia ta została po raz pierwszy wprowadzona przez słynny dział TAD firmy Pioneer pod koniec lat 70-tych, kiedy to TAD naniósł kilka cienkich warstw berylu na aluminiowe kopułki akustyczne. DUNU stosuje tę technologię w wielu modelach, takich jak DK-4001, DK-3001 PRO, TITAN 6 i DK-2001.

Chociaż metoda ta pozostaje opłacalnym sposobem zapewnienia słuchaczom "berylowej" jakości dźwięku, beryl powlekany PVD ma szereg problemów: trwałość, ograniczenia dotyczące grubości i nieidealną strukturę metalu. Folia berylowa przezwycięża te ograniczenia, dlatego też głośniki High End i pełnowymiarowe słuchawki używają tego typu berylu, który jest mocniejszy, grubszy i drobnoziarnisty.

Berylowa folia akustyczna w sercu 10-milimetrowego przetwornika Luna została dostarczona przez Materion Corporation, wiodącego na świecie dostawcę tego metalu, który współpracuje również m.in. z NASA. Kopalnia berylu firmy znajduje się w Utah, ich główny zakład przetwórczy w Ohio, a końcowy zakład przetwórczy w Kalifornii. Ich głośniki kopułkowe TruExtent są stosowane w głośnikach High End i słuchawkach przez wielu światowej sławy producentów. Luna wykorzystuje tę samą technologię, ale zredukowaną do poziomu słuchawek dousznych.

Dla swojego nowego flagowca, DUNU obiecuje referencyjną sygnaturę dźwiękową z głęboką i naturalną sceną dźwiękową i płynną odpowiedzią od najniższych do najwyższych częstotliwości.

Z niecierpliwością czekamy na przybycie obu pierwszorzędnych modeli do sklepów Dr. Head! Który model jest dla Ciebie bardziej interesujący?