Adresatami artykułów zamieszczanych w prasie branżowej dotyczącej tematyki audio są zazwyczaj hobbyści zainteresowani urządzeniami hi-fi. Podstawowe informacje z zakresu ustawiania, uruchamiania i łączenia urządzeń audio mogą być przydatne głównie początkującym użytkownikom tego typu sprzętu. To właśnie z myślą o nich powstał ten artykuł.
Urządzenia audio należą do urządzeń emitujących duże ilości ciepła. Ze względu na bezpieczeństwo ich użytkowania należy urządzeniom tym zapewnić dobry system wentylacji. Większość obecnie produkowanego sprzętu audio jest wyposażonych w układy, które zabezpieczają sprzęt przed ryzykiem przegrzania, ale zapewnienie właściwej wentylacji zapewni nam bezawaryjną pracę sprzętu. Im wyższa temperatura, w jakiej sprzęt pracuje, tym ryzyko ewentualnych usterek jest większa.
Zwiększona awaryjność urządzenia przekłada się z kolei na jego mniejszy okres użytkowania. Do elementów, które najczęściej ulegają przegrzaniu należą wzmacniacze mocy i wzmacniacze zintegrowane. Urządzenia te powinno się ustawiać w miejscach o wyjątkowo dobrej wentylacji. Zaleca się przeznaczyć na te urządzenia obszerne, oddalone od innych, oddzielne półki. Oczywiście można też umieścić wszystkie urządzenia na jednej półce. Musi to być jednak na tyle duża półka, aby każde z urządzeń miało wystarczająco dużą, odpowiednio wentylowaną, przestrzeń.
Nie zaleca się ustawiania sprzętu audio w zamkniętym pomieszczeniu o małym metrażu. Popularne ustawianie sprzętu audio w wieżę także nie jest zalecane. Takie ustawienie utrudnia wentylację sprzętu. Jeżeli mimo wszystko nie da się uniknąć ustawiania urządzeń w wieżę, to ustawmy je w taki sposób, aby urządzenie, które wydziela najwięcej ciepła, zajmowało miejsce najwyższe.
Czytaj również: Wzmacniacz tranzystorowy czy lampowy - który lepszy?
Sprzętu nie należy ustawiać także na dywanach i meblach pokrytych tapicerką. Taka powierzchnia utrudnia wentylowanie sprzętu od spodu. Najmniejsze wymagania dotyczące wentylacji mają wzmacniacze cyfrowe lub impulsowe. Wzmacniacze te zaliczane są do klasy D. Nie mają one tak mocnych wymagań dotyczących zapewnienia im odpowiedniej wentylacji. Lepiej jednak i w przypadku tych wzmacniaczy kierować się zasadą zwiększonej wentylacji.
Wzmacniacze powinny być ustawione nie tylko w miejscach zapewniających dobrą wentylację,a el także w miejscach, do których nie docierają promienie słoneczne. Obudowy wzmacniaczy wykonywane są zazwyczaj w kolorze czarnym. Jak wiadomo, kolor czarny nagrzewa się mocniej i szybciej, tym samym odprowadzanie ciepła wytworzonego przez pracujący wzmacniacz będzie utrudnione.