Słuchawki dla dzieci - czym są, czym powinny być i czy w ogóle należy dawać dziecku słuchawki? Istnieje wiele artykułów na ten temat, ale ich jakość i wypowiedzi budzą wiele pytań. W tym materiale staramy się przyjrzeć najczęstszym z tych roszczeń i przedstawić naszą ekspercką opinię na temat "słuchawek dla dzieci".
Co to są "słuchawki dla dzieci"?
Jak wiele innych produktów dla dzieci, słuchawki dla dzieci - to w zasadzie te same słuchawki, tylko pomniejszone i pomalowane w jaskrawe kolory. Z różnic technicznych - większość słuchawek pozycjonowanych jako dziecięce wyposażona jest w limiter ograniczający głośność (często do 85dB), a także obiecującą bezpieczną dla dzieci konstrukcję (hipoalergiczną i pozbawioną mechanizmów mogących uszczypnąć dziecko w palec itp.) O ograniczeniu objętości porozmawiamy osobno poniżej, ale co z pozostałymi punktami?
Z pewnością kocie uszy na pałąku lub kolorystyka Spidermana mogą przyciągnąć uwagę dziecka bardziej niż surowszy typ słuchawek dla dorosłych. Jeśli chodzi o hipoalergiczne: nie słyszeliśmy o wynalezieniu żadnego specjalnego plastiku dla dzieci, średnia cena jasnych słuchawek dla dzieci - 1,500 tys. Rubli, materiały, z których są wykonane, nie mogą być lepsze niż w konwencjonalnych wysokiej jakości słuchawkach "dorosłych".
Jeśli chcesz słuchawki dla bardzo małych dzieci, oczywiście, warto zapewnić, że nie mógł uszczypnąć się niczego lub spróbować zjeść: jest lepiej unikać i składane projekty z elementami zatrzaskowymi, i maleńkie słuchawki plug-in, i przewody w ogóle. Starszym dzieciom można zaufać zarówno ze słuchawkami przewodowymi, jak i małymi słuchawkami True Wireless, o których opowiemy osobno.
Jaka jest szkodliwość/niebezpieczeństwo słuchawek dla słuchu dzieci?
Najbardziej "gorąca" część tematu. Spekulacje na temat potencjalnej szkodliwości słuchawek dla ludzkiego słuchu, a w szczególności dla słuchu dzieci, pojawiają się regularnie. Temat ten jest gorąco dyskutowany i wiele osób, w tym lekarzy, jest przekonanych, że słuchawki to zło absolutne, zwłaszcza dla dzieci. Ale jeśli się nad tym zastanowić, to nawet bez słuchawek współczesny człowiek otoczony jest w mieście ogromnym hałasem. Wszelkiego rodzaju pojazdy, syreny, fajerwerki, suszarki do włosów, kosiarki do trawy i inne maszyny "ryczące" z dużą głośnością, a także koncerty, imprezy sportowe i inne wydarzenia publiczne... i nie trzeba sięgać dalej, nawet zabawki dziecięce mogą hałasować z głośnością potencjalnie niebezpieczną dla słuchu. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie tylko objętość ma znaczenie, ale również czas ekspozycji. Krótkotrwała nadmierna ekspozycja nie jest niebezpieczna, ale ciągłe słuchanie może być rzeczywiście szkodliwe.
Regularne narażenie na głośny hałas może prowadzić do głuchoty
Jaki rodzaj dźwięku/hałasu jest uważany za głośny?
Niska/umiarkowana głośność - bezpieczne słuchanie przez dowolnie długi czas
-
30 dBA = szept, cicha biblioteka
-
40 dBA = ciche pomieszczenie
-
50 dBA = umiarkowane opady deszczu
-
60 dBA = normalna rozmowa, pralka/zmywarka, klimatyzacja
Średni poziom hałasu może powodować podrażnienie/zmęczenie przy długotrwałym narażeniu
-
70 dBA = rozmowa w grupie, odkurzacz, budzik, głośna pralka/zmywarka
Hałas może powodować silne podrażnienie/zmęczenie i może być niebezpieczny dla słuchu przy długotrwałym narażeniu
-
80-85 dBA = hałas komunikacyjny przy dużym natężeniu ruchu
Bardzo duża głośność - przy dłuższym narażeniu niebezpieczna dla słuchu
-
91 dBA = metro, przejeżdżający motocykl, kosiarka spalinowa
-
94 dBA = suszarka do włosów, blender, robot kuchenny
-
100 dBA = nadjeżdżający pociąg, traktor, muzyka w słuchawkach na wysokim poziomie głośności
-
112 dBA = koncert rockowy, piła łańcuchowa
Bolesny jednostajny hałas - niebezpieczny przez dłuższy czas
-
120 dBA = startujący samolot odrzutowy, syrena, perforator
-
130 dBA = młot pneumatyczny
Bolesny hałas impulsowy - niebezpieczny przez dłuższy czas
-
140-150 dBP = broń palna, fajerwerki
Tak więc bezpieczeństwo / potencjalna szkodliwość dla słuchu zależy zarówno od głośności, jak i czasu ekspozycji: im głośniejszy dźwięk, tym krócej należy go słuchać. Co ważne, nie jest to zależność liniowa: 80 decybeli jest dwa razy głośniejsze niż 70 decybeli, a 90 decybeli jest cztery razy głośniejsze. Możesz słuchać dźwięków o natężeniu 70 dBA lub niższym tak długo, jak chcesz. Dźwięki o natężeniu 85 dBA mogą spowodować utratę słuchu, jeśli słuchasz ich nieprzerwanie przez ponad 8 godzin.
Głośność 85 dBA lub wyższa może spowodować szybsze uszkodzenie słuchu. Bezpieczny czas odsłuchu skraca się o połowę na każde 3 dB wzrostu poziomu hałasu >85 dBA. Na przykład, można słuchać dźwięków o natężeniu 85 dBA przez 8 godzin. Jeśli hałas wzrośnie do 88 dBA, bezpieczny czas słuchania skraca się do 4 godzin. A jeśli poziom dźwięku wzrośnie do 91 dBA, bezpieczny czas słuchania skraca się do 2 godzin.
Dokument Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego z 2019 r. o nazwie WHO-ICU Global Standard for Safe Listening Devices and Systems zaleca producentom wyposażenie urządzeń takich jak smartfony i odtwarzacze audio w informacje wyjaśniające zagrożenia związane ze słuchaniem głośnej muzyki (do 40 godzin tygodniowo przy głośności 80 dB lub niższej dla dorosłych; dla dzieci poziom ten wynosi 75 dB).
Słuchawki dziecięce z ogranicznikiem (ogranicznikiem głośności)
Dlatego artykuły na ten temat i eksperci medyczni są zgodni, że dla dzieci najlepiej wybierać słuchawki z ogranicznikiem. Najczęściej obiecują one maksymalny limit głośności na poziomie 85 decybeli. Rzeczywistość nie jest jednak taka prosta.
Niedawny artykuł w amerykańskiej publikacji Wirecutter przetestował trzy tuziny tak zwanych "słuchawek dla dzieci" z ogranicznikiem w połączeniu z konwencjonalnym iPadem, i tylko połowa słuchawek spełniła deklarowany limit głośności. Tutaj ważne jest, aby zrozumieć, że technicznie takie ograniczenie jest znacznie łatwiejsze do zorganizowania ze słuchawkami Bluetooth. W przypadku słuchawek przewodowych, maksymalna głośność zależy od wzmacniacza urządzenia, do którego podłączone są słuchawki.
Trochę więcej o ogranicznikach. Czasami są one wykonane w formie przełącznika na słuchawkach, który dziecko może samo wyłączyć. Inną opcją jest limiter, który działa poprzez zastosowanie rezystora w kablu słuchawkowym. Kabel taki jest kierunkowy, co oznacza, że jeśli zostanie podłączony odwrotnie, ogranicznik nie będzie działał. W każdym razie dochodzimy do wniosku, że ogranicznik nie jest ani ratunkiem, ani nie zastępuje osobistej kontroli rodzica.
Czy słuchanie muzyki głośniejszej niż 85dB jest niebezpieczne dla dzieci?
Ten poziom głośności jest uważany za bezpieczny w przypadku ciągłego słuchania muzyki przez maksymalnie osiem godzin (dla dorosłych, według różnych źródeł, do 2 godzin). Dlatego słuchawki mogą być nieco głośniejsze, jeśli dziecko nie używa ich bez przerwy przez tak długi czas.
Innym często spotykanym zaleceniem dotyczącym poziomu głośności jest odmiana zasady "głośność "x" / czas "y"", np:
"Bezpieczne jest słuchanie muzyki na poziomie 60% głośności nie dłużej niż 60 minut jednorazowo.
Wszelkie takie stwierdzenia można bezpiecznie zignorować, ponieważ są one nonsensowne. Podłącz do zwykłego telefonu słuchawki o wysokiej impedancji i niskiej czułości i słuchaj go z maksymalną głośnością przez sto lat - słaby wzmacniacz telefonu nie poradzi sobie z obciążeniem, dźwięk będzie zbyt miękki. W tym samym czasie podłącz słuchawki o niskiej impedancji do odtwarzacza Hi-Fi lub mocnego wzmacniacza stacjonarnego i bądź przygotowany na to, że ogłuchniesz na długo przed zwiększeniem głośności do 60%!
Czy słuchawki douszne (IEM) są bardziej szkodliwe niż słuchawki na pałąku i nie nadają się dla dzieci?
Opinia ta jest powielana w zdecydowanej większości materiałów na temat słuchawek dziecięcych, a często dotyczy słuchawek w ogóle. Uważamy, że jest ona, jeśli nie całkowicie błędna, to przynajmniej niedokładna i pomija wiele czynników.
Prawdą jest, że słuchawki douszne znajdują się bliżej ucha i wytwarzają większe ciśnienie niż modele pełnowymiarowe lub nauszne przy tej samej głośności. Jednakże IEM mają lepszą pasywną izolację hałasu i są bliżej ucha, co oznacza, że ogólna głośność może być ustawiona niżej niż w większych modelach. Jest to szczególnie istotne w głośnym środowisku miejskim. Na przykład, dziecko jedzie komunikacją miejską w słuchawkach dousznych, które ledwo mieszczą się w uszach, ale mają ogranicznik głośności. Wszystkie dźwięki otoczenia - szum silników i drogi - będą się wcinać i konkurować z tym, czego próbują słuchać. W tym samym czasie słuchawki douszne mogą skuteczniej odciąć hałas, a komfortowy poziom głośności będzie znacznie niższy.
"Eksperci" od słuchawek "dziecięcych" lubią też obwiniać modele dokanałowe o gorsze brzmienie i komfort użytkowania niż pełnowymiarowe. Ponownie, błąd lub fałsz. Brzmienie takich modeli może być zarówno równe, jak i wielokrotnie lepsze niż pełnowymiarowych - zwłaszcza niedrogich modeli "dziecięcych". IEM są używane przez muzyków do monitorowania sceny nie bez powodu - mogą być niezwykle dokładnym instrumentem.
Jeśli chodzi o komfort, to jest to kwestia bardzo indywidualna. Dla wielu osób, zarówno dorosłych jak i nie, IEM są znacznie wygodniejsze niż słuchawki na pałąku. Są lżejsze, bardziej kompaktowe i wyposażone w końcówki douszne w różnych rozmiarach, co pozwala na znalezienie odpowiedniego dopasowania. Jedynym szczegółem jest to, że IEM nie będą pasowały do bardzo młodych melomanów, którzy lubią wkładać do ust wszystko, co widzą. Ale dla starszych osób mogą być dobrą alternatywą dla słuchawek na pałąku.
Aktywna redukcja hałasu dla dzieci?
Na podstawie omówionej sytuacji oraz faktu, że niektórzy rodzice postrzegają słuchawki jako narzędzie do uspokajania/rozpraszania dziecka podczas jazdy samochodem lub do ochrony dziecka przed zdenerwowaniem w przerażająco głośnym otoczeniu (np. dziecko zaskoczone przez wybuchające fajerwerki) - większość tak zwanych "słuchawek dziecięcych" nie nadaje się do tych zadań. Nie zapewniają one wystarczającej pasywnej izolacji akustycznej i, wraz z głośnością ograniczoną do "bezpiecznego poziomu", nie będą odpowiednio reagować na hałas zewnętrzny.
Aktywna redukcja szumów (ANC) byłaby znacznie bardziej logicznym rozwiązaniem tego problemu (zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego), ale jest prawie niemożliwa do znalezienia w "słuchawkach dziecięcych".
Drut nie jest zabawką dla dzieci
Ponownie w temacie przewodów, im młodsze dziecko, tym wygodniejsze i bezpieczniejsze będą słuchawki bezprzewodowe.
Przewodnictwo kostne - słuchawki nie są dla uszu
W artykułach o słuchawkach dla dzieci nie ma wzmianki o tego typu urządzeniach, a wielu dorosłych o nich nie wie. Słuchawki na przewodnictwo kostne mogą być jednak wybawieniem dla wielu rodziców i ich dzieci. Te "słuchawki" są dociskane do kości w pobliżu ucha i przekazują dźwięk poprzez wibracje "bezpośrednio do mózgu", uszy pozostają otwarte i: a) nie są narażone na niebezpiecznie głośne dźwięki, oraz b) dziecko może nadal słyszeć, co jest wokół niego - Ciebie lub ruch uliczny. Jeśli temat słuchawek na przewodnictwo kostne do Ciebie przemawia, polecamy przeczytać naszą recenzję słuchawek AfterShokz oraz pary słuchawek-odtwarzaczy Aeropex i Xtrainerz.
Komfort i dopasowanie
Wraz z jakością dźwięku jest głównym punktem do rozważenia przy zakupie słuchawek w ogóle, słuchawki dla dzieci nie są wyjątkiem. Jeśli to możliwe, zawsze przymierzaj słuchawki razem z dzieckiem, aby sprawdzić, czy są dobrze dopasowane i wygodne. Jeśli rozważasz tradycyjne/dorosłe słuchawki z pałąkiem, poszukaj modeli nausznych - są one mniejsze i lżejsze niż pełnowymiarowe słuchawki i z większym prawdopodobieństwem będą pasować na Twoje dziecko.
Co z zakresem częstotliwości, impedancją, wersją Bluetooth i innymi cechami słuchawek dla dzieci?
Poza omawianą kwestią czułości/limitera, słuchawki dla dzieci nie różnią się niczym od słuchawek w ogóle. Jeśli chcesz zrozumieć, na które cechy warto zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek w ogóle, a które nie są tak ważne i dlaczego, proponujemy sprawdzić nasze artykuły na ten temat:
-
Jak i jakie słuchawki wybrać? Przewodnik kupującego
-
Jak wybrać słuchawki bezprzewodowe?
Podsumowując główne wnioski
-
Przy odpowiednim nadzorze rodzicielskim słuchawki nie stanowią zagrożenia dla dziecka.
-
Limiter to dobra rzecz, ale nie należy polegać wyłącznie na nim / nie zawsze spełnia swoją funkcję; ograniczanie głośności lepiej sprawdza się w przypadku słuchawek bezprzewodowych.
-
Ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko głośność, ale także czas oddziaływania dźwięku na uszy.
-
Różne wkładki douszne są odpowiednie dla różnych grup wiekowych i sytuacji: od jaskrawych i "zabawkowych" wkładek dousznych dla niemowląt po dorosłe wkładki douszne lub pełnowymiarowe wkładki douszne dla starszych dzieci; od wkładek na przewodnictwo kostne, gdy chcesz, aby dziecko słyszało Cię podczas słuchania muzyki, po słuchawki z aktywnym systemem redukcji hałasu, które oddzielają dzieci od głośnego otoczenia i pozwalają na odtwarzanie muzyki z niską głośnością.
-
Najlepszym sposobem na wybór słuchawek jest ich przymierzenie i przetestowanie z dzieckiem.
To wszystko, jeśli nadal masz jakieś pytania, nie krępuj się pytać w komentarzach lub skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby uzyskać pomoc w wyborze!